17.9 C
sâmbătă, 28 septembrie, 2024

CSC Șelimbăr a terminat pe locul trei sezonul din liga a doua

Unirea Slobozia și CSC Șelimbăr s-au întâlnit sâmbătă la prânz în ultima etapă a play-off-ului ligii secunde. Partida s-a terminat cu scorul 0-0.

Peste 2500 de spectatori au venit la Slobozia pentru a sărbători promovarea în prima ligă a ialomițenilor. A fost un meci de sărbătoare care a început cu un tur de onoare făcut de fostele glorii ale fotbalului din Slobozia. La finalul partidei, echipa gazdă a primit trofeul de campioană a ligii secunde

În aceste condiții, meciul propriu zis a trecut pe plan secund. Cele două echipe au încercat să ofere un meci spectaculos celor prezenți pe stadionul 1 Mai. Conduși de pe bancă pentru ultima oară de Claudiu Niculescu, sibienii au oferit o replică consistentă campionilor ligii secunde. Doar câteva șuturi și două cartonașe galbene pot fi trecute în statistica primei reprize încheiată cu scorul de 0-0.

Sibienii au solicitat, fără rezultat, un penalty, în minutul 48, dar centralul a lăsat jocul să continue. Două minute mai târziu, Visic a avut șansa deschiderii scorului, dar șutul său la colțul scurt a fost scos de portarul Rusu. Gazdele au replicat prin Afalna, care a trimis spre poarta lui Roșca în minutul 67. Defensiva sibienilor a avut emoții și la cornerul următor, dar tabela a rămas neschimbată. Afalna a ratat singur cu portarul la ultima fază a meciului.

Au evoluat formațiile:

Unirea Slobozia: D. Rusu – Dorobanțu, Gab. Lazăr, Pospielov, Andreș – Coadă, Șt. Pacionel – Cojocari, Ekollo, Vlăsceanu – Afalna
Rezerve: Șt. Georgescu – Purece, I. Dinu, Gîrbăcea, Ciupercă, Mih. Șandru, Milotin, Aioanei, Mih. Lemnaru
Antrenor: Adrian Mihalcea

CSC Șelimbăr: Al. Roșca – Gîț, Palmeș, Natea (cpt.), Ct. Alexe – Monea, Ayine, Tud. Călin, Rodri Hernando – Rotund, Visic
Rezerve: Bumbar – Fl. Mitrea, Gab. Deac, C. Soare, Al. Pop, Moussinga, R. Gherman, Panos
Antrenor: Claudiu Niculescu

În clasamentul play-off-ului pe primul loc a terminat Unirea Slobozia 60p, urmată de Corvinul 52p, CSC Șelimbăr 51p, Gloria Buzău 51p, CS Mioveni 43p, FK Csikszereda 40p. Slobozia și Buzăul au promovat în prima ligă, iar Mioveniul și Ciucul vor juca baraj pentru promovare. Corvinul și CSC Șelimbăr nu au drept de promovare.

Medicul Liliana Coldea a fost arestată pentru 30 de zile!