22.9 C
sâmbătă, 28 septembrie, 2024

Daniel Natea, argint la europenele din Serbia

Sportivul sibian Daniel Natea a obținut medalia de argint la Campionatele Europene din Serbia. România a participat cu o delegație numeroasă la Campionatele Europene de Sambo 2024.

În perioada 11-12 mai, România a fost prezentă la ediția 2024 a Europenelor de Sambo, care s-au desfășurat la Novi Sad, în Serbia. Delegația tricoloră a avut în componență și patru sportivi sibieni. Daniel Natea, Alexandru Jenariu, David Talpoș și Darius Scheau, toți la seniori, au fost reprezentanții Sibiului. Daniel Natea a devenit vicecampion european la categoria +98 kg.

La seniori, delegația României a mai obținut două medalii de argint și două de bronz. La tineret, România a câștigat două medalii de bronz. Lotul României a încheiat Campionatul European pe locul trei. Sibianul Daniel Natea este și antrenor la lotul României.

Medicul Liliana Coldea a fost arestată pentru 30 de zile!