17.4 C
duminică, 08 septembrie, 2024

România este vicecampioana Europei la minifotbal

Naționala României a câștigat vineri seara semifinala cu Kazahstan, la penalty-uri, dar a cedat finala în fața Serbiei. Ultimul act s-a decis tot după lovituri de departajare.

Joi naţionala tricoloră a trecut în sferturile de finală ale competiţiei de la Sarajevo de țara gazdă, Bosnia. Vineri, România a trecut in semifinale de Kazahstan, 1-1 și 3-2 la loviturile de departajare. Sâmbătă seara, România a terminat tot 1-1 cu Serbia, în mare finală, dar a pierdut 9-10 la penaltyuri. România, campioana mondială en-titre şi de cinci ori câştigătoare a turneului final EURO, între 2011 şi 2015, era considerată una dintre favoritele la câştigarea titlului continantal de către Federaţia Europeană de Minifotbal.Cătălin Tineiu, de la Juventus Sibiu și Cătălin Morariu, de la Pro Fotbal Sibiu, sunt în lotul naționalei. Alți doi sibieni, portarul Ionuț Neacșa și Mircea Popa joacă la Europene, dar în țară evoluează la echipe din alte județe.