23.2 C
Sibiu
vineri, 25 aprilie, 2025

Urme pe Play revine în forță la Rășinari cu cea mai mare ediție de până acum

Știri din Județ

Publicitate

În weekendul 26-27 aprilie, ne vedem la Rășinari pentru cea mai mare ediție Urme pe Play de până acum

Peste 900 de alergători din toată țara vin weekendul acesta în Rășinari, județul Sibiu, pentru a lua parte la cea de-a șasea ediție a festivalului Urme pe Play – o sărbătoare a mișcării, a naturii și a comunității, în cea mai frumoasă formă a lor.

5 curse montane – de la Ultra, Maraton și Semi-Maraton, la Cros și Fuguț – îi vor purta pe alergători pe potecile din Munții Cindrel și Lotru, iar duminică după-amiază e rândul celor mici să se bucure de cursele dedicate copiilor, cu starturi pe grupe de vârstă și multă veselie.

Urme pe Play înseamnă mult mai mult decât alergare, e un weekend în care potecile se împletesc cu muzică, teatru, gusturi locale și povești ale locului.

Vizitatorii sunt invitați la:

  • Drumeții ghidate în munți, pentru toate nivelurile
  • Mic târg de produse artizanale dinMărginime, cu bunătăți și obiecte lucrate manual de meșteșugarii și copiii din Mărginimea Sibiului
  • Tururi ghidate în Muzeul Rășinari
  • Spectacol de teatru, sâmbătă după-amiază
  • Concert live, sâmbătă seara, la Căminul Cultural

„Urme pe Play a crescut frumos, alături de comunitatea din Rășinari. Alergătorii se întorc de la an la an nu doar pentru trasee spectaculoase, ci și pentru că aici găsesc oameni primitori, tradiții vii și o atmosferă caldă, de sărbătoare”, spune Răzvan Morariu, organizatorul evenimentului.

Toate activitățile sunt deschise publicului și gândite pentru a pune în valoare ce are Rășinariul mai frumos: natura, tradiția și comunitatea. Programul complet este disponibil pe pagina oficială Urme pe Play și pe canalele de social media.

Organizatorii transmit că accesul auto în comună nu va fi restricționat, dar participanții sunt încurajați să se grupeze în mașini, să folosească transportul în comun și pista de biciclete Sibiu-Rășinari. Cei care aleg, totuși, să vină cu autoturisme vor fi direcționați către zone special amenajate de parcare (strada Emil Ciucian și Sub Costiță).

Urme pe play este un eveniment organizat de Asociația Club Montan Sibiu cu sprijinul Primăriei Comunei Rășinari.

Publicitate

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri