17.4 C
Sibiu
luni, 05 mai, 2025

Ateliere de primăvară și povești cu suflet, la Biblioteca ASTRA – Filiala Hipodrom

Știri din Județ

Publicitate
În luna aprilie, Filiala Hipodrom a Bibliotecii ASTRA a organizat ateliere creative dedicate primăverii și sărbătorilor pascale. Copiii au confecționat decorațiuni florale din hârtie și au creat bijuterii din mărgele colorate. Cu ocazia Paștelui, au realizat coșulețe decorative, iar la finalul lunii au participat la un atelier de pictat fluturi, unde imaginația fiecăruia a prins aripi.

Activitățile creative au fost completate de lecturi interactive, în care micii participanți s-au implicat cu entuziasm. Printre poveștile citite s-au numărat: „Țara de dincolo de gânduri” de Gabriela Șulea – o călătorie în universul gândurilor de dinainte de somn, „Lama Lama” de Anna Dewdney, citită de copiii mai mari pentru cei mici, „Zâna Floriana și dințișorul care se mișcă” de Li Lefébure & Margot Senden, o poveste amuzantă pentru cei care tocmai au trecut prin experiența pierderii unui dințișor, și „Prințul fermecat”, adaptare după Frații Grimm care i-a purtat pe toți în lumea basmelor clasice.

„A fost o lună plină de culoare, creativitate și lecturi cu suflet”, a spus Valerica Oprișanu, coordonatoarea Filialei Hipodrom.

***

Activitățile Bibliotecii Județene ASTRASibiu se desfășoară cu sprijinul financiar al Consiliului Județean Sibiu.

Publicitate

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri