Începând de duminica viitoare, târgul Obor va suferi modificări importante privind organizarea spațiilor și tarifele percepute comercianților.
Spațiul destinat până acum vânzării mașinilor va fi desființat, iar în acest loc vor fi amenajate aproximativ 400 de locuri de vânzare pentru comercianți. După zona comercială, administrația Târgului Obor a proiectat amenajarea unui târg auto. În imediata vecinătate se va realiza și o parcare auto destinată comercianților și vizitatorilor.
O altă schimbare majoră vizează tarifele pentru comercianți: de duminica viitoare, aceștia vor plăti 85 de lei pe metru pătrat pentru fiecare duminică de activitate în târg. Mulți dintre comercianți folosesc suprafețe mai mari de 10 metri pătrați, ceea ce poate duce la costuri de până la 850-1000 de lei pentru un singur loc în fiecare duminică.
