19.1 C
Sibiu
miercuri, 16 iulie, 2025

EDITORIAL: Lungul nas al UDMR-ului și iredentismul maghiar

Știri din Județ

Publicitate
Deja UDMR-ul și comunitatea secuilor din Harghita și Covasna are comportamente ce nu ar fi tolerate în Franța sau Spania. Doar la noi este posibil acceptarea unei enclave construită pe criterii etnice, chiar fără statul juridic, dar de facto funcțională. Meciul de fotbal al echipei Dinamo la Miercurea Ciuc cu formația locală a scos la iveală ceea ce se știe de ani de zile. Și se tolerează de toate autoritățile pentru că mai toate guvernele post-decembriste au avut nevoie de votul UDMR cu un electoral extrem de disciplinat.

S-au scris mii de pagini online despre problemele din secuime. Nu stau să le rescriu. Nici să analizez meciul de fotbal, pentru că nu mă pricep la așa ceva. Dar putem analiza faptul că ceea ce au făcut în primul rând autoritățile la Miercurea Ciuc prin Jandarmerie a pierdut sensul statului unitar național român. Pe vremuri, jandarmii și polițiștii detașați la post în Harghita și Covasna erau români. Era o politică a statului de a se asigura că nu se încalcă legea pe criterii etnice. În condițiile în care mare majoritate a populației de acolo este formată din secui.

Doar că lucrurile s-au mai schimbat. Acum, de câte ori trec prin cele două județe, greu mai găsesc pe cineva să vorbească românește. Unii pur și simplu nu știu. Trăiesc în mica lor bulă maghiară de acolo sau mai merg prin Ungaria. Toți au două pașapoarte, la fel ca fostul deputat, actual subprefect UDMR de Sibiu care ne reprezintă județul cu pașaport de Ungaria și de România. Paradoxal, nu? Mai ales când ai acces la informații confidențiale/secrete.

În Harghita și Covasna găsești peste tot steagul Secuimii. Un steag al unei țări inexistente. Al unui ținut, cum spun ei, nerecunoscut legal, dar funcțional. Am citit cum suporteri dinamoviști ajunși acolo, inclusiv din Sibiu, au arborat un banner cu un mesaj în română: pământul de sub unghii este tot românesc. Mesajul este corect ca logică, dar i-a supărat pe secui. Nu era asta problema.

Problema a fost că Jandarmeria, o instituție care sincer nu își are sensul și ar trebui demult desființată, a făcut uz de forță de la intrarea în stadion și pe parcursul meciului contra dinamoviștilor. Nu a mișcat niciun deget la fanii din Miercurea Ciuc care fluturau steagul Ungariei, al Ținutului Secuiesc și strigau lozinci asemenea.

Jandarmeria a dat mâna cu firma locală de pază formată exclusiv din secui care au umilit dinamoviștii de la intrare prin tot felul de tertipuri. Iar fanii dinamoviștii sunt cunoscuți că nu sunt duși la biserică…

FC Miercurea Ciuc este o echipă nou promovată în prima ligă. A fost și Sepsi de la Târgul Secuiesc, dar presa din Ungaria spune că Sepsi era o echipă de stranieri, nu de localnici. Pe când FC Miercurea Ciuc este formată majoritar din secui. Bravo lor!

Dar de ce instituțiile statului sar ca arse când salut un copil cu salutul legionar și îl anchetează, dar când sute de secui arborează steagul Ungariei și al Ținutului Secuiesc nu ridică un deget? Sau când nu vorbesc românește în instituții publice? Pentru că politicienii de la putere au nevoie de votul UDMR. Același UDMR care la ultimele alegeri l-au făcut pe Nicușor Dan președinte. Tot ei țin în frâu guvernul de au reușit impunerea unui ministru la Cultură, individ care este în plin proces cu… Ministerul Culturii!

Personal, cred că 35 de ani, politicienii români și instituțiile statului au tolerat nejustificat de mult iredentismul maghiar. Ar trebui să văd polticieni că dau o lege contra arborării cultului maghiar pe teritoriul statului român și al teoriilor inventate de aceștia privind istoria României. Pentru că UDMR este doar vârful de lance al unei mișcări foarte bine organizate și finanțate din Ungaria și din late țări cu comunități maghiare puternice. Ori dacă nu tolerăm fascismul, nazismul și legionarismul de ce tolerăm iredentismul maghiar? Pentru voturi?

FOTO postat pe Facebook de un fan club Dinamo din Sibiu prezent la meciul cu FC Miercurea Ciuc
Publicitate

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Zilele Orașului Tălmaciu 2025: retrospectivă