21.3 C
Sibiu
duminică, 20 iulie, 2025

Accident grav pe Transalpina: doi motocicliști străini au murit, iar o femeie este transportată de urgență la Sibiu

Știri din Județ

Publicitate
Un accident rutier extrem de grav a avut loc astăzi pe Transalpina, unde trei motocicliști toți cetățeni străini au fost implicați într-o coliziune. Cei doi bărbați au decedat, iar cea de-a treia victimă, o femeie de cetățenie maghiară în vârstă de aproximativ 30 de ani a fost găsită conștientă și cooperantă, însă cu politraumatisme. Aceasta urmează să fie transportată de urgență cu elicopterul SMURD de la Caransebeș către Unitatea de Primiri Urgențe Sibiu, pentru investigații și îngrijiri medicale.

Potrivit Inspectoratului pentru Situații de Urgență Alba, la fața locului au intervenit de urgență echipaje ale Detașamentului de pompieri Sebeș cu o autospecială de stingere cu apă și spumă (ASAS), un echipaj de prim ajutor (EPA) și două ambulanțe SAJ. Ulterior, din cauza gravității situației, intervenția a fost suplimentată cu un elicopter SMURD.

La sosirea echipajelor, două dintre persoanele implicate în accident un bărbat de aproximativ 60 de ani, cetățean argentinian, și un bărbat de circa 30 de ani, cetățean maghiar se aflau în stop cardio-respirator. Personalul medical a început imediat manevrele de resuscitare, însă, din nefericire, acestea nu au dat rezultat. Decesele celor doi au fost declarate la fața locului.

Autoritățile urmează să stabilească exact împrejurările în care s-a produs accidentul.

Publicitate

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

ACS Mediaș, victorie în amicalul cu CFR 2 Cluj