16.3 C
Sibiu
miercuri, 23 iulie, 2025

„Poame și icoane din livada cu oameni”: patrimoniul oltenesc prinde viață la Muzeul ASTRA

Știri din Județ

Publicitate
Asociația Artistory, în parteneriat cu Muzeul ASTRA și cu sprijinul Administrației Fondului Cultural Național, derulează în perioada august–septembrie proiectul „Poame și icoane din livada cu oameni”. Acest demers cultural are loc în Dumbrava Sibiului, punând în valoare zona expozițională cu monumente oltenești și sectorul tematic Agricultură–Pomicultură din cadrul muzeului.

Proiectul aduce în prim-plan patrimoniul cultural imaterial al regiunii Oltenia, cu un accent special pe meșteșuguri și gastronomie, și îl contextualizează prin prisma comunităților de origine, a peisajului cultural, a evoluției arhitecturale și a memoriei locale. Traseul propus este unul ad-hoc, care explorează obiectele nu doar ca utilitare, ci și ca purtătoare de identitate și expresie artistică, prin raportare la resursele locale și experiențele de locuire.

Pe parcursul proiectului, vor fi amenajate spații interactive de lucru și de gătit în cadrul nucleului de monumente transferate din Oltenia. Acestea vor fi activate prin ateliere cu meșteri populari, formatori și activități educaționale, urmând să rămână disponibile pentru publicul larg și după încheierea proiectului. Vizitatorii vor putea lua parte la experiențe gastronomice, ateliere de creație și demonstrații meșteșugărești, iar expozițiile din gospodăriile tradiționale vor fi îmbogățite prin materiale tipărite, animații, inserturi multimedia și secvențe ficționale, care vor încuraja o participare activă și reflexivă.

Programul atelierelor este împărțit în două perioade:

4–8 august – realizarea spațiilor de lucru
9–10 august – curatorierea expozițiilor din gospodăriile din Bălănești și Vlădești, precum și a celei din Biserica din Comănești, urmate de ateliere gastronomice și de meșteșuguri
11–14 septembrie – a doua serie de ateliere

Proiectul propune o abordare dinamică și ludică, menită să creeze punți între trecut și prezent, între comunitățile de altădată și cele actuale, și între patrimoniul material și cel imaterial. Actori locali vor fi implicați activ în desfășurarea evenimentelor, contribuind astfel la revitalizarea și reinterpretarea patrimoniului cultural al regiunii Oltenia.

Publicitate

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri