17.4 C
Sibiu
duminică, 07 septembrie, 2025
spot_img
spot_img

„Suflet în culoare”: prima expoziție de pictură a unei eleve talentate din Mediaș

Știri din Județ

Publicitate
Muzeul Municipal Mediaș găzduiește în perioada 11–25 septembrie, prima expoziție de pictură a Cătălinei Părău, elevă în clasa a XII-a la Liceul Teoretic „Axente Sever” din Mediaș. Evenimentul, intitulat „Suflet în culoare”, reunește cele mai importante lucrări realizate de tânăra artistă, majoritatea dedicate naturii statice, păsărilor și peisajelor.

Vernisajul expoziției va avea loc joi, 11 septembrie, de la ora 16:00, la sediul Muzeului Municipal de pe strada Mihai Viteazul nr. 46. Curatorul manifestării este artistul plastic Sorin Pănăzan.

Cătălina Părău a început să picteze la vârsta de 14 ani, lucrările sale fiind în mare parte picturi în ulei pe pânză. Pe lângă pasiunea pentru artă, ea s-a remarcat și în alte domenii: a obținut locul al treilea la Concursul Zircon de fizică, chimie și biologie organizat de Universitatea Tehnică „Gheorghe Asachi” din Iași și participă activ la activitățile Asociației Paladinii De Terra Medies. De asemenea, face parte din trupa Fire Dream, alături de care susține spectacole de jonglerii cu foc.

Visul tinerei este să urmeze cursurile Facultății de Medicină Dentară din Cluj-Napoca, însă până atunci publicul medieșean are ocazia să descopere universul ei artistic în cadrul expoziției „Suflet în culoare”.

Sursa foto: Liceul Teoretic Axente Sever Mediaș

Publicitate

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Elevii din Sadu vor începe orele într-o altă locație

Atelier de pictură în aer liber la Cașolț

Delegație din Portugalia în vizită la Sibiu

Comuna Cristian este pregătită pentru noul an școlar!

Cronică de festrival: Guitar Meeting Festival Ziua I

Târgul Olarilor revine la Sibiu în septembrie