Primăria Municipiului Sibiu a anunțat începerea lucrărilor de modernizare a rețelei de gaz pe strada Moara de Scoarță, lucrări realizate de constructorul angajat de societatea Delgaz Grid SA. Comisia de sistematizare a circulației a aprobat măsurile necesare pentru desfășurarea intervenției, care se va face pe trei tronsoane.
Prima etapă va avea loc între străzile Lupeni și Teilor, în perioada 17 septembrie-6 octombrie, circulația pe acest tronson fiind închisă.
Traficul va fi deviat pe următoarele rute alternative:
Str. Lupeni – str. Cugir – str. Anina – str. Teilor – str. Moara de Scoarță – str. Viitorului
Str. Lupeni – str. Cugir – str. Anina – str. Popovici Bănățeanu – str. O. Smigelschi – str. Viitorului
Pentru fluidizarea traficului, se vor aplica și măsuri suplimentare:
interzicerea parcării pe ambele părți ale străzilor Cugir și Anina
instituirea circulației în dublu sens pe str. Decebal, cu interzicerea parcării pe sensul dinspre str. Moara de Scoarță spre Reșița
anularea a patru locuri de parcare pe str. Viitorului, la intersecția cu str. O. Smigelschi, pentru a asigura vizibilitatea șoferilor
Pe durata lucrărilor, locuitorii străzii Moara de Scoarță vor avea acces la proprietăți, în regim de șantier.
După finalizarea primei etape, intervențiile vor continua pe tronsonul dintre străzile Teilor și Traian, iar ulterior între străzile Traian și Viitorului. Finalizarea lucrărilor este programată pentru 17 noiembrie anul acesta.