Inspectoratul Teritorial de Muncă Sibiu a prezentat primele concluzii ale accidentului produs pe Autostrada A 1, pe 2 septembrie 2025 și în urma căruia trei muncitori au decedat. Într-un răspuns primit de Sibiu Independent, șeful ITM Sibiu a prezentat primele concluzii ale accidentului de muncă.
În cadrul ITM Sibiu s-a constituit o comisie de cercetare a acestui eveniment, în vederea stabilirii cauzelor şi a împrejurărilor care au condus la producerea evenimentului, sub aspectul cercetării ca accident de muncă.
”Din primele verificări la fața locului, s-a constatat faptul că cei 3 lucrători decedați, angajați ai unei firme înregistrată în București, efectuau lucrări de marcaje rutiere pe carosabil, în subantrepriză pentru antreprenorul general al acestei porțiuni de autostradă, societatea PORR CONSTRUCT SRL. La momentul producerii accidentului, cei 3 lucrători, după ce au coborât din autoutilitară oprită pe banda 1 a autostrăzii, au început să efectueze lucrări de montare de balize bidirecționale, pentru dirijarea circulației de pe banda 1 pe banda 2, în vederea instituirii de restricții de circulație pe banda 1, moment în care au fost acroșați de un ansamblu rutier cu semiremorcă tip cisternă înmatriculat în Serbia, condusă de un șofer”, a transmis inspectorul șef al ITM Sibiu, Alexander George Wolf.
Concluziile privind cauzele producerii evenimentului, persoanele răspunzătoare de încălcarea reglementărilor legale din domeniul securității și sănătății în muncă precum și încadrarea ca și accident de muncă, se vor face după finalizarea cercetării și avizarea dosarului de cercetare al evenimentului de către Inspecția Muncii.
Posibile despăgubiri pentru familiile victimelor ar putea fi stabilite de instanțele competente în acest sens.
Victimele accidentului de pe A1, din 2 septembrie, sunt muncitori cu vârste între 20 si 30 de ani, angajați la PORR. Aceștia efectuau lucrări de mentenanță pe A1. Polițiștii au stabilit că șoferul unui Tir a lovit trei bărbați (unul de 19 ani, din județul Teleorman și doi de 20 și 37 de ani, din județul Dâmbovița) care efectuau marcaje rutiere. Din păcate, impactul a dus la decesul celor trei persoane.