22.2 C
Sibiu
luni, 22 septembrie, 2025
spot_img
spot_img

Daniela Cîmpean despre Festivalul Transilvania Multiculturală: „Biertanul a strălucit!”

Știri din Județ

Publicitate
Comuna Biertan a fost, timp de două zile, punctul central al culturii și tradițiilor transilvănene, găzduind Festivalul Transilvania Multiculturală. Președinta Consiliului Județean Sibiu, Daniela Cîmpean, a subliniat importanța unei astfel de manifestări pentru promovarea identității locale.

„Biertanul a strălucit! Am redescoperit comori locale, case și curți pline de povești, meșteșuguri care continuă să inspire și gusturi autentice care dau savoare Transilvaniei. Atmosfera a fost completată de concerte, ateliere și experiențe care au bucurat atât comunitatea, cât și turiștii.”- a declarat Daniela Cîmpean

Președinta Consiliului județean Sibiu, a ținut să felicite Primăria Comunei Biertan, organizatoarea festivalului, pentru implicarea în proiectul de conservare a sitului UNESCO din localitate, finanțat prin fonduri europene nerambursabile.

Totodată, aceasta a transmis în numele Consiliului Județean Sibiu, că va continua să sprijine turismul lent, desfășurat în comunitățile locale, unde tradițiile, gastronomia și istoria sunt savurate în tihnă.

Foto: Arhivă

Publicitate

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sibiu găzduiește Târgul Național de Ecoturism

Incendiu la un apartament din Mediaș