10.2 C
Sibiu
marți, 14 octombrie, 2025
spot_img
spot_img

Seară de film dedicată diversității culturale la Biblioteca ASTRA Sibiu

Știri din Județ

Publicitate
Biblioteca Județeană ASTRA Sibiu a organizat o seară de film care a reunit membri ai comunității sibiene și ai comunităților de migranți, într-un cadru dedicat dialogului intercultural și incluziunii sociale.

Participanții au vizionat filmul „Război în bucătărie” („The Hundred-Foot Journey”), o comedie regizată de Lasse Hallström, cu Helen Mirren și Om Puri în rolurile principale. Proiecția a oferit publicului o poveste despre diferențe culturale, curaj și prietenie, inspirată din romanul omonim al lui Richard C. Morais.

Publicitate

Povestea duelului culinar dintre tânărul bucătar indian Hassan și rafinata patroană franceză Madame Mallory a fost un prilej de reflecție asupra diversității, pasiunii și toleranței, subliniind ideea că gastronomia poate uni lumi diferite.

Publicitate

Evenimentul a fost coordonat de Tavala Eniko, bibliotecară la Filiala Bâlea, și face parte din seria de inițiative ale Bibliotecii ASTRA Sibiu dedicate promovării dialogului intercultural. Activitățile instituției se desfășoară cu sprijinul financiar al Consiliului Județean Sibiu.

Publicitate

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri