7.4 C
Sibiu
joi, 16 octombrie, 2025
spot_img
spot_img

Ștafeta Veteranilor „Invictus” a trecut prin Mediaș!

Știri din Județ

Publicitate
Mediașul a fost, ieri, unul dintre punctele de oprire ale Ștafetei Veteranilor „Invictus”, eveniment aflat la a XII-a ediție. Participanții de pe traseul Galben au ajuns la sediul Primăriei, unde au fost întâmpinați de reprezentanți ai autorităților locale. Aici, ștafeta a fost predată locotenentului-colonel în retragere, Aurel Blidaru, din partea subfilialei Mediaș a Asociației Naționale a Cadrelor Militare în Rezervă și în Retragere.

Ștafeta Veteranilor „Invictus” se desfășoară în perioada 1-25 octombrie și este organizată de Asociația Voluntarilor Invictus, cu sprijinul Ministerului Apărării Naționale, Ministerului Afacerilor Interne și al autorităților locale. Evenimentul are scopul de a aduce un omagiu eroilor români, prin mișcare și spirit de solidaritate.

Publicitate

Peste o mie de voluntari, civili și militari, participă la ediția din acest an, alergând sau pedalând pe o distanță de peste 3500 de kilometri. Cele trei trasee vor ajunge simultan la Carei, pe 25 octombrie, când este sărbătorită Ziua Armatei României.

Publicitate

După scurta oprire din Mediaș, voluntarii și-au continuat traseul către Cincu și Făgăraș. Traseul Galben face parte din cele trei rute simbolice (Albastru, Galben și Roșu), care străbat țara din sud prin vest, centru și est, oprindu-se la monumentele eroilor din fiecare localitate.

Publicitate

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri