Deputata PNL, Raluca Turcan, a anunțat că proiectul de lege pe care l-a inițiat împreună cu colegii săi Mircea Abrudean, Glad Varga și deputata USR Cristina Prună a primit raport favorabil în Comisia juridică și aviz pozitiv în Comisia de muncă din Senat. Prin acest proiect, se propune eliminarea indemnizației speciale de pensionare pentru judecătorii Curții Constituționale, măsură pe care Raluca Turcan o consideră una de echitate și responsabilitate față de contribuabili.
„Proiectul de lege pe care l-am inițiat, alături de colegii mei liberali Mircea Abrudean și Glad Varga și de deputata USR Cristina Prună, prin care se elimină indemnizația specială de pensionare pentru judecătorii Curții Constituționale, a primit raport favorabil în Comisia juridică și aviz pozitiv în Comisia de muncă din Senat. Este o măsură firească, de echitate și responsabilitate față de toți contribuabilii din această țară. Profesorii, medicii sau asistenții sociali care muncesc o viață întreagă pentru binele oamenilor nu primesc, la final de carieră, o indemnizație compensatorie egală cu șase luni de salariu și totuși își fac datoria cu demnitate, fără privilegii. Și lista poate continua.”- a declarat aceasta
Raluca Turcan a mai precizat că speră ca legea să fie votată rapid în Senat, pentru ca apoi să ajungă la Camera Deputaților. Ea a subliniat că este un pas important și în contextul reformei pensiilor speciale, afirmând că „Nu putem vorbi despre solidaritate socială atâta timp cât în sistem există privilegii care nu au nicio legătură cu principiul contributivității”.
Deputata a atras atenția și asupra riscului pierderii peste 230 de milioane de euro din PNRR dacă până la sfârșitul săptămânii nu se găsește o soluție clară pentru pensiile magistraților:
„După ce s-a terminat congresul PSD, ar fi bine ca partenerii de coaliție, în frunte cu Ministerul Justiției, să se întoarcă la treabă. Nu ne putem permite să ratăm aceste fonduri din cauza orgoliilor sau a calculelor politice.”





