Programul ESTE Filmul de Miercuri aduce la Sibiu o selecție cinematografică specială inspirată din influențele care au stat la baza celui mai nou film semnat de Radu Jude, Kontinental ’25. Curatoriat de criticul de film Flavia Dima, programul propune o serie de patru producții esențiale pentru cinemaul european. Proiecția filmului lui Radu Jude va avea loc în data de 26 noiembrie de la ora 20:00 la CineGold Sibiu.
Printre filmele incluse se numără El Bruto de Luis Buñuel din 1953, Europa ’51 de Roberto Rossellini din 1952 și Kuhle Wampe de Slatan Dudow din 1932, titluri care pregătesc publicul pentru proiecția principală: Kontinental ’25, peliculă premiată cu Ursul de Argint pentru cel mai bun scenariu la Berlinale 2025.
Despre ce este filmul?
Filmul urmărește povestea Orsolei, un executor judecătoresc din Cluj care trebuie să evacueze un bărbat fără adăpost. Situația escaladează rapid într-o criză morală ce o obligă să ia decizii dificile. Producția are rating N15 (nerecomandat sub 15 ani) și va rula cu subtitrare în limba română.
Programul ESTE Filmul de Miercuri este organizat de Asociația ESTE FILM și este co-finanțat de Administrația Fondului Cultural Național. Evenimentul beneficiază de sprijinul Ambasadei Mexicului în România, Claro Video, Institutului Italian de Cultură din București și Bibliotecii Județene Astra Sibiu, alături de numeroși parteneri culturali și media.
Biletele costă 20 de lei și pot fi achiziționate online, de pe pagina CineGold, sau direct de la cinematograf, în limita locurilor disponibile.





