15.2 C
Sibiu
miercuri, 26 noiembrie, 2025

Șoferul care a lovit trei mașini, inclusiv una de poliție, a fost arestat

Știri din Județ

Publicitate

Marți, față de  tânărul în vârstă de 23 de ani, din municipiul Sibiu, cercetat penal pentru săvârșirea infracțiunilor de vătămare corporală din culpă, conducere fără permis, respectiv conducere sub influența alcoolului, instanța a dispus măsura  arestării preventive pentru o perioadă de 30 de zile.


Un sibian băut și fără permis de conducere a provocat un accident rutier, luni dimineață, pe strada Horia din Sibiu. Tânărul a refuzat să oprească la semnalele poliției, iar în urmărirea ulterioară a lovit două mașini parcate, dar și autospeciala de poliție. Un alt sibian de 23 de ani a suferit răni și a ajuns la spital.

Anchetatorii au stabilit că luni dimineață, în jurul orei 05:00, în timp ce conducea un autoturism pe Calea Dumbrăvii, în municipiul Sibiu, tânărul nu a oprit la semnalele regulamentare ale polițiștilor, continuându-și deplasarea până pe strada Horia, unde a pierdut controlul direcției de deplasare și a intrat în coliziune cu un autoturism parcat. Ulterior, autoturismul condus de tânăr a fost proiectat în autospeciala de poliție care se afla în urmărirea acestuia, iar autoturismul parcat a fost proiectat într-un stâlp de iluminat și într-un alt  autoturism parcat.

Evenimentul s-a soldat cu rănirea unei persoane, pasager în autoturism, un sibian în vârstă de 23 de ani.

În urma verificărilor efectuate a rezultat că sibianul nu deține dreptul de a conduce autovehicule pe drumurile publice.

De asemenea, testarea alcoolscopică a indicat un rezultat de 0,85 mg/l alcool pur în aerul expirat.

În acest caz, cercetările sunt continuate la nivelul Serviciului Rutier Sibiu, sub supravegherea Parchetului de pe lângă

Publicitate

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Tânăr de 16 ani dispărut de acasă