Bursele studențești vor putea fi finanțate din Fondul Social European începând din februarie 2026, ca urmare a demersurilor inițiate de vicepreședintele Parlamentului European, Nicu Ștefănuță (Verzii/ALE). Măsura vine după discuții purtate atât la nivel național, cu Ministerul Educației și Ministerul Investițiilor și Proiectelor Europene, cât și la nivel european, inclusiv cu comisara Roxana Mînzatu.
Inițiativa a fost lansată în contextul reducerii fondului național de burse, când Nicu Ștefănuță a solicitat identificarea unor soluții europene pentru sprijinirea studenților, în special a celor din medii vulnerabile. Fondul Social European va putea fi utilizat pentru burse sociale, ca instrument de incluziune și combatere a abandonului universitar.
Ministerul Educației a anunțat că aproximativ 40.000 de studenți ar putea beneficia de acest sprijin. Nicu Ștefănuță a subliniat că fondurile europene reprezintă o soluție temporară, care trebuie să completeze, nu să înlocuiască, responsabilitatea statului de a asigura un fond adecvat de burse prin bugetul național pentru 2026.





