Direcția de Sănătate Publică a Județului Sibiu anunță o ușoară creștere a cazurilor de gripă și o creștere semnificativă a pneumopatiilor, în săptămâna 5 de monitorizare (26 ianuarie – 1 februarie 2026).
În această perioadă au fost înregistrate 344 de cazuri de gripă, cu 68 mai multe față de săptămâna anterioară, dintre care 29 confirmate prin teste de laborator. Două decese cauzate de gripă au fost raportate, anunțate anterior, la o femeie de 49 de ani și un bărbat de 72 de ani. Internarea a fost necesară în 20,34% din cazuri, în special la sugari și persoane peste 65 de ani.
Numărul infecțiilor acute ale căilor respiratorii superioare rămâne ridicat, cu 1.895 de cazuri, însă formele de boală au fost preponderent ușoare, cu internări în doar 2,69% din situații, sub nivelul perioadei similare din 2025.
În schimb, pneumopatiile au crescut semnificativ, fiind raportate 545 de cazuri, cu o rată a internărilor de 27,15%, afectând în special adulții și vârstnicii. Nu au fost înregistrate decese.
De la începutul sezonului gripal, în județul Sibiu s-au raportat 1.827 de cazuri de gripă, 25.581 de cazuri de IACRS și 5.413 pneumopatii.




