13.2 C
Sibiu
joi, 12 februarie, 2026

Profesori conectați la inovație: formare continuă la Liceul Tehnologic „Nicolae Teclu” Copșa Mică

Știri din Județ

Publicitate
Liceul Tehnologic „Nicolae Teclu” din Copșa Mică reconfirmă angajamentul față de o educație modernă și adaptată vremurilor actuale, prin organizarea unei noi activități dedicate formării continue a cadrelor didactice.

Miercuri, 11 februarie 2026, instituția a găzduit ședința Cercului Pedagogic al învățătorilor, eveniment dedicat schimbului de experiență, inovației și promovării bunelor practici în procesul educațional. Activitatea a evidențiat importanța actualizării permanente a metodelor de predare, astfel încât tehnologia să devină un partener real în învățare, nu doar un simplu instrument.

Sub coordonarea prof. Pădurean Gabriela, cadrele didactice participante au susținut prezentări relevante pentru integrarea metodelor digitale în activitatea la clasă.

Prof. Mihaela Crăsnoveț a abordat tema „Valențe digitale în formarea continuă – De la textul dramatic al secolului XX la ghidul pedagogic bazat pe opera lui Frank Wedekind”, evidențiind modalități moderne de valorificare a conținuturilor literare prin instrumente digitale.

Prof. Maria Pridon a prezentat exemple de bune practici în utilizarea platformelor digitale în activitatea didactică, demonstrând cum tehnologia poate crește atractivitatea și eficiența lecțiilor.

Prof. Monica Indrea a analizat avantajele și dezavantajele utilizării platformei Livresq, oferind o perspectivă echilibrată asupra implementării acesteia în procesul educațional.

La rândul său, prof. Iulia Piștea a vorbit despre tranziția de la predarea tradițională la pedagogia digitală, subliniind necesitatea adaptării la cerințele noilor generații de elevi.

Concluzia întâlnirii a fost una clară: o școală modernă se construiește prin implicarea unor profesori care aleg să învețe permanent și să își perfecționeze practica didactică.

Prin astfel de inițiative, Liceul Tehnologic „Nicolae Teclu” din Copșa Mică demonstrează că investiția în formarea continuă a cadrelor didactice este cheia unei educații de calitate, centrate pe elev și conectate la realitățile actuale.

Publicitate

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri