1.3 C
Sibiu
miercuri, 18 februarie, 2026

Intervenție de urgență în Chirpăr: Trei baraje construite de castori care puneau în pericol comuna au fost demolate!

Știri din Județ

Publicitate
Garda Națională de Mediu Sibiu a dispus curățarea cursului de apă din Comuna Chirpăr, după ce o inspecție pe teren a scos la iveală blocaje majore cauzate de activitatea castorilor și de depozitări ilegale de deșeuri.


În urma unei sesizări înregistrate la jumătatea lunii februarie 2026, comisarii Gărzii de Mediu, împreună cu reprezentanți ai Administrației Bazinale de Apă Olt și ai Agenției pentru Protecția Mediului Sibiu, au efectuat un control amănunțit pe raza Comunei Chirpăr.


Pericol de inundații din cauza barajelor naturale


Echipa de control a identificat trei baraje de mari dimensiuni realizate de castori pe cursul de apă care traversează localitatea. Deși castorul european este o specie protejată, legislația în vigoare permite intervenția rapidă atunci când aceste construcții naturale pun în pericol siguranța populației prin riscul de inundații sau afectarea infrastructurii.
Pe lângă barajele castorilor, cursul de apă era blocat și de: copaci căzuți care obturau curgerea liberă a apei, deșeuri vegetale și menajere și depozitări necontrolate pe malurile apei.


Măsuri implementate în regim de urgență


Garda de Mediu a impus Primăriei Chirpăr un termen scurt, până la data de 20 februarie 2026, pentru decolmatarea albiei și distrugerea barajelor care periclitau zona.


Conform celui mai recent raport de control din data de 17 februarie 2026, autoritățile locale s-au conformat deja măsurilor impuse, iar reprezentanții Primăriei Chirpăr au intervenit pentru degajarea și decolmatarea cursului de apă și igienizarea malurilor prin ridicarea deșeurilor abandonate.

Publicitate

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri