7.9 C
Sibiu
luni, 23 februarie, 2026

Nici la Ciuc! FC Hermannstadt își complică situația în Superliga României

Știri din Județ

Publicitate

FK Csikszereda și FC Hermannstadt s-au întâlnit în etapa a 28-a din Superliga României. Gazdele s-au impus cu scorul de 2-1.


FC Hermannstadt și-a complicat și mai mult situația în Superliga României după ce a pierdut luni pe terenul unei contracandidate la evitarea retrogradării.

Csuros în minutul 17 a deschis scorul cu o lovitură de cap, după o lovitură liberă executată de gazde din lateral.

Sibienii au egalat repede, în minutul 31 prin Aurelian Chițu. La această reușită au contribuit Tiberiu Căpușă, cu o centrare aproape perfectă și Afalna, care a reluat cu capul spre poarta lui Pap.

Golul etapei a fost reușit de fostul jucător de la Oțelul Galați, Râzvan Trif, în minutul 37. Acesta a punctat pentru 2-1 cu un trasor de la 30 de metri care s-a oprit în vinclul porții sibienilor.

Repriza a doua a fost mult mai puțin spectaculoasă față de prima, iar încercările sibienilor de a egala au rămas fără rezultat.

Au evoluat formațiile:

Csikszereda: Pap – Paszka, Kabashi, Palmes, Trif – Kleinheisler, Csuros – Ceara, Bodo, Loeper – Eppel
Rezerve: Bettini, Bloj, Bota, Brugger, Dusinszki, Gustavinho, Hegedus, Jebari, Nagy, Simon, Szalay, Veres

FC Hermannstadt: Lazar – Căpușă, Chorbadzhiyski, Stoica, Stancu – Florescu, Ivanov, Albu – Chițu, Afalna, Politic
Rezerve: Bârstan, Buș, Ciubotaru, Issah, Jair, Karo, Muțiu, Neguț, Ritivoi, Simba, Zargary

FC Hermannstadt a rămas pe locul 15, cu 17 puncte, la șapte distanță de primul loc care asigură prezența la baraj. Ciucanii au acumulat 28 de puncte și au în acest moment 5 avans față de sibieni la începutul play-out-ului, după înjumătățire.

Foto: FK Csikszereda

Publicitate

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri