15 mașini sparte într-o singură dimineață la Sibiu. Doi tineri au primit măsuri educative și obligația de a achita prejudiciile

Știri din Județ

Publicitate
Judecătoria Sibiu a soluționat dosarul unei serii de furturi din autoturisme comise în dimineața de 15 decembrie 2024. Instanța a reținut 15 acte materiale de furt calificat, dintre care șase consumate și nouă rămase în faza tentativei.

Taxiuri și mașini de transport alternativ, vizate pe mai multe străzi

Conform sentinței, cei doi inculpați, minori la data faptelor, au acționat împreună cu un copil de 13 ani, între orele 5:00 și 7:30. Au fost sparte geamurile mai multor taxiuri și autoturisme folosite pentru transport alternativ, parcate pe Aleea Roșiorilor, Aleea Geniștilor și pe străzile Hipodromului, Mirăslău, Rahova, Semaforului, Șteflești și alte zone din Sibiu.

Din mașini au fost luate bani, tablete, un telefon mobil și un card micro-SD. În alte cazuri, autorii au spart geamurile sau au forțat ușile, dar nu au găsit bunuri de sustras. Hotărârea enumeră prejudicii individuale cuprinse între 500 și 1.100 de lei pentru părțile civile care au formulat pretenții.

Internare într-un centru educativ și asistare zilnică

Pentru unul dintre inculpați, instanța a menținut și a prelungit măsura internării într-un centru educativ de la un an și nouă luni la doi ani și trei luni. Judecătoria a avut în vedere și alte condamnări pentru furt calificat aflate în concurs cu faptele din acest dosar.

Celuilalt inculpat i-a fost aplicată măsura educativă a asistării zilnice pentru șase luni. În raport cu o condamnare anterioară, instanța a stabilit însă că acesta va executa pedeapsa de un an de închisoare cu suspendare, cu un termen de supraveghere de doi ani.

Cei doi au fost obligați în solidar să achite despăgubiri către 13 părți civile. Sentința putea fi atacată cu apel în termen de 10 zile de la comunicare.

Sursa info: Rejust.ro

Foto: Ilustrare IA

Publicitate

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri