21.2 C
Sibiu
miercuri, 24 iulie, 2024

Premii importante obținute de elevii Școlii Populare de Arte și Meserii „Ilie Micu” din Sibiu

Știri din Județ

La Concursul Național de Pictură și Grafică din cadrul Festivalului Șanselor Tale Ediția a XII-a, în cadrul celor 4 secțiuni, au participat 67 de lucrări din 15 județe. Școala Populară de Arte și Meserii „Ilie Micu” din Sibiu a participat cu 12 lucrări și a obținut 8 premii.

Expoziția rămâne deschisă până marți, 22 noiembrie, la Biblioteca Astra Sibiu, corpul A, Sala Festivă, în intervalul orar 9:00 – 17:00!

Publicitate

Juriul a fost compus din:

Florin Viorel – artist vizual, profesor de pictură la Liceul de Artă Sibiu, președinte UAP filiala Sibiu, a fost și președintele juriului.

Andrei Szabo – artist vizual, profesor de grafică la Liceul de Artă Sibiu

MARELE PREMIU: Comșa Ileana, Glorie și păpușari, Școala populară de arte și meserii „Ilie Micu” Sibiu, an IV

CATEGORIA TINERI ȘI ADULȚI

SUBCATEGORIA PICTURĂ

PREMIUL I: Briazu Elena, Natură cu dovleac, Școala populară de artă Focșani – Centrul Cultural Vrancea, an III

PREMIUL II: Petruțiu Cristina Maria, Liniște II, Şcoala Populară de Arte și Meserii Alba Iulia – Centrul de cultură „Augustin Bena”, an I

PREMIUL III: Harja Ovidiu, Remember, Școala populară de arte și meserii „Ilie Micu” Sibiu, an II

MENȚIUNE: Dima Ionel Silviu, Între cer și pământ, Școala populară de artă Focșani – Centrul Cultural Vrancea, an III

CATEGORIA TINERI ȘI ADULȚI

SUBCATEGORIA GRAFICĂ

PREMIUL I: Comșa Ileana, Destin iremediabil, Școala populară de arte și meserii „Ilie Micu” Sibiu, an IV

PREMIUL II: Munteanu Maria Teodora, În așteptarea timpului pierdut, Școala populară de arte Ploiești – Centrul Judeţean de Cultură Prahova, an I

PREMIUL III: Urdea Ioana, Luna și marea, Școala populară de arte și meserii „Ilie Micu” Sibiu, an IV

MENȚIUNE: Hațegan Felicia, Răbdare și tutun, Școala populară de arte „Tudor Jarda” Cluj-Napoca, an AA

CATEGORIA COPII

SUBCATEGORIA PICTURĂ

PREMIUL I: Sava Rania Ștefania, Ceasul toamnei ticăie…, Școala populară de arte Buzău, an I

PREMIUL II: Jianu Andrei, Primăvara, Școala populară de arte Râmnicu Vâlcea, an II

PREMIUL III: Țeican Andreea, Visul pisicii, Școala populară de arte și meserii „Ilie Micu” Sibiu, curs modular – copii

MENȚIUNE: Ungureanu Nectaria, Așteptarea, Școala Populară de artă Galați – Centrul cultural Dunărea de jos, an I

CATEGORIA COPII

SUBCATEGORIA GRAFICĂ

PREMIUL I: Opreana Melissa Ecaterina, La furat de gânduri, Școala populară de arte și meserii „Ilie Micu” Sibiu, curs modular – copii

PREMIUL II: Molnar Eldra, Cornul abundenței, Școala populară de arte „Tudor Jarda”, Cluj-Napoca, curs pregătitor

PREMIUL III: Stănilă Theodor, Ice train, Școala populară de arte și meserii „Ilie Micu” Sibiu, curs modular – copii

MENȚIUNE: Coțofana Ana Maria, Vise împachetate, Școala populară de arte și meserii „Ilie Micu” Sibiu, curs modular – copii

Publicitate

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri