12.2 C
duminică, 12 mai, 2024

FC Hermannstadt a pierdut la Galați. Sibienii au jucat mai mult de jumătate de oră în superioritate numerică

Oțelul Galați și FC Hermannstadt s-au întâlnit duminică la prânz în etapa a șaptea a play-out-ului Superligii României. Partida s-a desfășurat la o oră mai puțin obisnuită pentru Liga întâi și s-a încheiat cu scorul de 1-0, după ce gălățenii au condus și la pauză cu 1-0.

Partida a început prost pentru sibieni. Specialiști ai fazelor fixe, gălățenii au marcat în minutul 3. Yabbre a trimis cu capul în plasă după o centrare venită de pe partea stângă. Până la pauză, fazele clare de poartă au lipsit, doar câteva șuturi de la distanță amenințând cele două porți. La reluare, Neguț a avut șansa egalării, dar execuția sa cu călcâiul a fost scoasă de portarul Papp. Tot Neguț a avut a doua execuție de excepție în minutul 78, dar foarfeca sa a fost scoasă cu capul, de pe linia porții, de Cisse. Între cele două faze, gazdele au rămas în inferioritate după eliminarea lui Teles, minutul 58.

Oțelul Galați: Pap – Zhelev, Yabre, Cisse, Gomes – Bodișteanu, Zivulic, Lameira – Malle, Pop, Maciel
Rezerve: Stoian (GK), Rusevic, Adăscăliței, Neagu, Jardan, Teles, Bordun, Tănasă, Fracaș, Panait, Rus, Gaitan

Antrenor: Dorinel Munteanu

Hermannstadt: Căbuz – Medina Etienne, Bejan, Găman, Opruț – Balaure, Mino, Biceanu, Jipa – Valente Fonseca, Paraschiv
Rezerve: Mutiu (GK), Pop, Antoche, Ianis Stoica, Gabi Iancu, Dragoș Iancu, Butean, Bucuroiu, Neguț, Oroian, Ciubotaru

Antrenor: Marius Măldărășanu

În clasamentul play-out-ului conduce Oțelul 33p, urmată de FC Hermannstadt 31p, UTA 31p, U Cluj 29p, Petrolul 26p, FC Voluntari 23p, U. Craiova 22p, FC Botoșani 21p, Poli Iași 21p și Dinamo 21p .