14.1 C
duminică, 19 mai, 2024

FC Hermannstadt a pierdut meciul cu Poli Iași. Fanii au strigat: Rușine!

Politehnica Iași a câștigat partida disputată luni după-amiază pe Stadionul Municipal din Sibiu, scor 1-0. Fanii prezenți pe stadion au fost nemulțumiți la final, sibienii pierzând al doilea meci pe teren propriu în acest sezon.

A doua zi de Paște a programat un meci fără miză pentru FC Hermannstadt în play-out-ul Superligii României, dar cu o miză uriașă pentru oaspeții de la Politehnica Iași. Sibienii au înregistrat al doilea eșec pe teren propriu după ce în vara anului trecut au cedat în prima etapă, scor 0-1, cu Farul. În schimb, ieșenii veneau după 13 meciuri fără victorie în deplasare, timp în care au înregistrat 5 egaluri și opt înfrângeri.

La startul partidei s-au aliniat echipele:

Hermannstadt (4-4-2): Căbuz – R. Opruț, Ionuț Stoica, V. Găman, M. Butean – Ianis Stoica, Mino Sota, A. Murgia, S. Balaure – C. Neguț, G. Iancu
Rezerve: Muțiu, I. Pop, Medina, Bejan, Antoche, Dragoș Iancu, Biceanu, D. Paraschiv, A. Oroian, Jipa, K. Ciubotaru, Fonseca

Antrenor: Marius Măldărășanu

Poli (4-4-2): S. Lung – T. Todoroski, F. Ilie, N. Samayoa, R. Ispas – A. Roman, J. Marchioni, C. Itu, S. Stefanovici – S. Harrison, A. Bettaieb
Rezerve: Ailenei, Niga, Katanec, Bouhenna, Martac, Jatoba, Saghiri, V. Mota, A. Gheorghiță, Kabran, S. Buș, A. Ciobanu

Antrenor: Tony da Silva

Importanță partidei și-a spus cuvântul și pe teren. Mult mai motivați, oaspeții au căutat golul victoriei. Au marcat prima oară în minutul 40, dar reușita lui Alin Roman a fost anulată după minute bune de analiză VAR pentru un ofsaid inițial. Golul care le-a asigurat cele trei puncte a fost marcat de Bettaieb, în minutul 74, după un șut din afara careului. Doar Ianis Stoica a amenințat victoria ieșenilor, dar șutul său din minutul 86 a fost scos de Lung. La final, fanii gazdelor au strigat rușine, dar Poli Iași este mult mai aproape de a evita retrogradarea directă. Rezultatul o trimite pe Dinamo și mai aproape de liga a doua. Pentru FC Hermannstadt urmează doar o ultimă etapă fără miză, duminică de la ora 21.30, în deplasare la Craiova. Și acolo, gazdele au nevoie disperată de victorie pentru a se salva.

Marius Măldărășanu a vorbit la final de spre eșecul din meciul cu Iași. ” Este cea mai slabă repriză făcută de când am venit eu la Sibiu. Am reușit să ne salvăm de la retrogradare cu câteva etape înainte de final și nu a fost ce trebuia. Accept nemulțumirea fanilor, era normal să ne taxeze, dar, e prea mult să ne gândim la altceva. Știm cu toții ce fel de oameni suntem și nu vreau să vorbesc de altceva”, le-a răspuns tehnicianul celor care au văzut ceva suspect la meciul de luni.