24.1 C
luni, 01 iulie, 2024

Daniel Natea, aur la judo, la Jocurile IPA

Sibianul Daniel Natea a câștigat medalia de aur la Jocurile IPA. În întrecera de judo, acesta a urcat pe cea mai înaltă treaptă a podiumului de premiere.

Asocația Internațională a Polițiștilor organizează în luna mai, la Cheile Grădiștei, în județul Brașov, Jocurile Mondiale IPA. Întrecerile se desfășoară la nouă discipline, printre care și judo. România are la start o delegație de 135 de sportivi. Daniel Natea a câștigat medalia de aur la categoria +100 de kilograme, la judo. Sibianul este legitimat la clubul Dinamo.

Daniel Natea confirmă rezultatele foarte bune din ultima perioadă. În perioada 11-12 mai, România a fost prezentă la ediția 2024 a Europenelor de Sambo, care s-au desfășurat la Novi Sad, în Serbia. Delegația tricoloră a avut în componență și patru sportivi sibieni. Daniel Natea a devenit vicecampion european la categoria +98 kg.