În contextul avertizărilor meteorologice privind temperaturile caniculare anunțate pentru perioada următoare, Primăria Sibiu a amenajat, la solicitarea Direcției de Sănătate Publică a Județului Sibiu, 11 puncte de hidratare și răcorire în mai multe zone ale orașului.
Acțiunea a fost realizată în dimineața zilei de astăzi de către Serviciul pentru Situații de Urgență din cadrul Primăriei Sibiu. Centrele au fost amplasate în spații ferite de razele directe ale soarelui și în locuri răcoroase, fiind alimentate permanent cu apă potabilă și pahare de unică folosință, pentru a veni în sprijinul sibienilor și al turiștilor afectați de temperaturile ridicate.
Reprezentanții administrației locale recomandă populației să evite deplasările în intervalele cu temperaturi extreme, să consume suficiente lichide și să folosească aceste puncte de hidratare ori de câte ori este nevoie.
Cele 11 puncte de hidratare și răcorire sunt amplasate în următoarele locații:
- Primăria Sibiu – Piața Mare, la Centrul de Informare Turistică;
- Primăria Sibiu – Piața Mare, la Centrul de Informații pentru Cetățeni;
- Primăria Sibiu, Bulevardul Victoriei nr. 1-3;
- Primăria Sibiu, strada Turismului nr. 15A;
- Teatrul pentru Copii și Tineret „Gong”, strada Alexandru Odobescu;
- Teatrul Național „Radu Stanca”, la intrarea principală;
- Cimitirul Municipal Sibiu, în clădirea administrativă de la intrarea principală;
- Piața Agroalimentară Cibin, în hală;
- Piața Agroalimentară Vasile Aaron, în hală;
- Piața Agroalimentară Rahova, în hală;
- Muzeul Național Brukenthal – Casa Albastră, Piața Mare;
- Biserica de pe Bulevardul Mihai Viteazu.
Autoritățile fac apel la cetățeni, în special la vârstnici, copii și persoanele cu afecțiuni cronice, să respecte recomandările medicilor în perioadele de caniculă și să utilizeze aceste puncte de răcorire și hidratare ori de câte ori resimt efectele temperaturilor extreme.




