17.4 C
duminică, 08 septembrie, 2024

Corvinul Hunedoara se califică în turul doi preliminar al Europa League și va juca joia viitoare la Sibiu

Corvinul a pierdut manșă retur cu ungurii de la Paksi, scor 0-2, dar s-a calificat în turul următor grație succesului din Ungaria, 4-0. Meciul a avut loc pe stadionul Municipal din Sibiu, acolo unde se va disputa și meciul din turul următor al hunedorenilor.

Stadionul Municipal din Sibiu a găzduit joi seara meciul din turul întâi al Europa League dintre Corvinul Hunedoara și Paksi. Ungurii au dorit încă de la început să marcheze, pentru a spera la o revenire spectaculoasă. Golul marcat în prima repriză de maghiari a fost anulat pentru o poziție de ofsaid, astfel, la pauză, scorul a fost 0-0. Reușitele au venit în repriza a doua.

Norbert Konyves a marcat de la distanță, iar Daniel Bode a punctat pentru 2-0 cu o lovitură de cap. Au evoluat echipele:

Corvinul: Lefter – Bradu, Lică, Manolache, Iacob – Hrezdac – Lupu, Roger, Neacșa, Pîrvulescu – Buș
Rezerve: Blaga – Pop, Hergheligiu, Predică, Grigore, Mitran, Gîrbiță, Cărăruș, Chukwu, Ubbink, Chindriș, Velisar
Antrenor: Florin Maxim

Paksi: Szappanos – Otvos, Kinyik, Szabo – Osvath, Mezei, Vecsei, Papp, Kovacs – Hahn, Konyves
Rezerve: Simon – Balogh, Bode, Gevay, Kocsis, Lenzser, Silye, Skribek, Toth, Vas, Windecker
Antrenor: Gyorgy Bognar.

Joia viitoare, tot pe stadionul Municipal din Sibiu, Corvinul va juca în turul secund cu NK Rijeka.