17.4 C
sâmbătă, 28 septembrie, 2024

BC CSU Sibiu cedează la Tg. Mureș, după o primă repriză egală

Doar o repriză a reușit BC CSU Sibiu să fie egala echipei CSM Tg. Mureș în etapa a doua a Ligii Naționale de baschet masculin. La final, mureșenii s-au impus cu scorul de 89-75

Sibienii au început excelent partida și au avut avantaj de un punct după primul sfert, 22-21. Scorul celui de-al doilea parțial a fost tot 22-21, dar, de data aceasta în favoarea gazdelor. La pauza mare, tabela de marcaj înregistra un rezultat de egalitate, 43-43.

Soarta meciului a fost stabilită în sfertul trei. Mureșenii au câștigat sfertul la 13 puncte diferență, astfel că înainte de ultima repriză scorul a fost 66-53. Sibienii nu au renunțat și în ultimele zece minute au încercat să reducă din diferență. S-au apropiat la 77-71, cu două minute înainte de final, dar un coș de trei puncte al mureșenilor a pus practic punct meciului. Casale de la gazde a fost eliminat, dar mureșenii au câștigat cu 89-75.