17.4 C
sâmbătă, 28 septembrie, 2024

FC Hermannstadt a cedat la trei goluri la Ploiești

Petrolul Ploiești a câștigat cu scorul de 4-1 primul meci din etapa a 11-a a Superligii României, disputat vineri în compania formației FC Hermanstadt.

Soarta partidei a fost stabilită după prima jumătate de oră. Ricardinho a deschis scorul în minutul 6, iar Rădulescu a reușit dubla în minutele 11 și 26. Cei aproape 7.000 de fani prezenți pe stadionul Ilie Oană au înțeles că victoria nu poate scăpa favoriților, astfel că sibienilor nu le-a rămas decât să încerce să marcheze și să reducă din diferență.

A reușit Buș în minutul 49. Nou sosit la Sibiu, Sergiu Buș a trimis cu capul în plasă după o lovitură de colț. Speranțele de revenire ale sibienilor au durat puțin. În minutul 63 Grozav a stabilit scorul final în minutul 63 cu un șut de la marginea careului.

Au evoluat formațiile:

Petrolul: Zima – Ricardonho, Papp, Huja, Dumitriu – T. Keita – M. Rădulescu, Hanca, Jyry, Grozav – Tudorie
Rezerve: Eșanu, Stănică, Roche, Boțogan, Jahic, Tolea, Bempah, Irobiso, Moussaki, D. Radu, Bucur, D. Ilie

Hermannstadt: Muțiu – Antwi, Găman, Ionuț Stoica, Goncalves – Neguț, Murgia, V. Ivanov, Ianis Stoica – Chițu, S. Buș
Rezerve: Pop, Bejan, D. Iancu, Căpușă, Biceanu, A. Luca, Selimovic, R. Deaconu, Balaure, A. Oroian, Kujabi, R. Popescu

Antrenorul Marius Măldărășanu a găsit și rezolvarea după înfrângerea de azi. ”Peste 4-5 zile vine un alt meci, capul sus!”, a spus antrenorul.