Polițiștii rutieri din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Sibiu desfășoară, în această perioadă, acțiuni intensificate pentru protejarea pietonilor – una dintre cele mai vulnerabile categorii de participanți la trafic.
Potrivit datelor furnizate de IPJ Sibiu, în cursul anului 2024, traversările neregulamentare au provocat 8 accidente rutiere grave în județ, soldate cu 4 decese și 4 persoane rănite grav. Aceste incidente reprezintă peste 10% din totalul accidentelor grave înregistrate în județ.

În intervalul 22 – 24 aprilie, polițiștii au aplicat peste 100 de sancțiuni contravenționale pietonilor care au încălcat regulile de circulație, în special în ceea ce privește traversarea neregulamentară a străzilor.
Pe lângă activitățile de control, oamenii legii desfășoară și campanii de informare și conștientizare, atrăgând atenția asupra riscurilor asociate cu ignorarea regulilor de circulație.
Recomandările polițiștilor sunt clare: pietonii sunt sfătuiți să traverseze doar prin locuri semnalizate corespunzător, să se asigure atent înainte de a păși pe carosabil, să evite folosirea telefonului sau a căștilor în timpul traversării și să poarte haine vizibile, mai ales pe timp de noapte sau în condiții de vizibilitate redusă.