Sibienii sunt invitați să descopere o nouă expoziție de artă plastică găzduită de foaierul Bibliotecii Județene Astra. În perioada 27 aprilie – 8 mai, publicul poate vizita expoziția colectivă „În prag de mai”, ce reunește lucrări de pictură și grafică realizate de cursanții Clasei de Pictură-Grafică din cadrul Școlii Populare de Arte și Meserii „Ilie Micu” Sibiu.
Expoziția cuprinde 68 de tablouri, majoritatea inspirate de tematica primăverii, semnate de cursanți din toți anii de studiu. Lucrările sunt coordonate de profesorii Lavinia Crețu și Cătălin Precup și reflectă diversitatea stilistică și creativitatea tinerilor artiști.
Evenimentul artistic va fi completat în data de 6 mai, de la ora 17:00, de un spectacol muzical organizat în același spațiu. Pe scenă vor urca cursanți ai claselor de canto muzică ușoară, chitară, pian și percuție-band, sub îndrumarea profesorilor Bianca Băilă, Claudiu Conț, Remus Toader și Constantin Mihai. Repertoriul variat promite să creeze o atmosferă specială, în care muzica și arta vizuală se îmbină într-o experiență multisenzorială.
Organizatorii îi invită pe toți iubitorii de artă să participe la această celebrare a primăverii prin talent și creativitate.
Activitățile se desfășoară cu susținerea financiară a Consiliului Județean Sibiu.











