Primarul Astrid Fodor: Sacrificiul eroilor Revoluției din 1989 stă la baza libertăților de astăzi

Știri din Județ

Publicitate
Primarul municipiului Sibiu, Astrid Fodor, a primit reprezentanții Institutului Revoluției Române din Decembrie 1989, aflați într-un tur organizat prin mai multe orașe din țară, prilej cu care a transmis un mesaj de recunoștință față de eroii Revoluției și a subliniat importanța păstrării memoriei evenimentelor din decembrie 1989.

În cadrul întâlnirii desfășurate la sediul Primăriei Sibiu, edilul a afirmat că ecourile Revoluției Române nu se vor stinge niciodată, întrucât sacrificiul celor care au luptat pentru libertate reprezintă fundamentul societății democratice de astăzi.

Sursă foto: Primăria Municipiului Sibiu

„Sacrificiul celor care au luptat atunci stă la baza realității noastre de astăzi, cea de zi cu zi. Recunoștința pe care o simțim față de eroii Revoluției nu este numai la comemorări, ci în modul în care apreciem libertățile și drepturile de care ne bucurăm în fiecare zi”, a transmis Astrid Fodor reprezentanților Institutului Revoluției Române din Decembrie 1989.

Sursă foto: Primăria Municipiului Sibiu

Primăria Sibiu reamintește că municipiul deține statutul de „Oraș martir al Revoluției”, fiind unul dintre locurile în care populația a ieșit în număr mare în stradă în decembrie 1989 pentru a cere libertate și schimbarea regimului comunist.

Sursă foto: Primăria Municipiului Sibiu

Vizita delegației Institutului Revoluției Române din Decembrie 1989 face parte dintr-un program național de întâlniri și evenimente dedicate păstrării memoriei Revoluției și cinstirii celor care au contribuit la recâștigarea libertății în România.

Sursă foto: Primăria Municipiului Sibiu
Publicitate

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Apă Canal Sibiu angajează inginer!