Performanță de excepție pentru medicina sibiană: Un medic de la Spitalul Județean a fost premiată la nivel național!

Știri din Județ

Publicitate
Rafaela Maria Coca, medic în cadrul Spitalului Clinic Județean de Urgență Sibiu, a obținut Premiul I la secțiunea „Case Report” în cadrul Forumului Național al Tinerilor Oncologi. Distincția, oferită de Societatea Națională a Oncologilor Medicali din România, confirmă valoarea cercetării medicale sibiene și deschide noi perspective în tratarea pacienților oncologici.


Lucrarea premiată a medicului, intitulată „Provocarea paradigmei stadiului IV: control durabil al bolii în carcinomul esofagian scuamos oligometastatic prin terapie multimodală. Când mai puțin înseamnă mai mult”, demonstrează cum o abordare terapeutică multimodală și riguros personalizată poate obține un control durabil al bolii, chiar și în stadii avansate, infirmând astfel unele abordări clinice tradiționale.

„[…]Rezultatul subliniază importanța medicinei personalizate și a colaborării multidisciplinare, oferind noi perspective și speranță pacienților oncologici. Această recunoaștere confirmă valoarea profesională și implicarea în cercetarea medicală, contribuind la vizibilitatea Sibiului în medicina de performanță. Un detaliu cu totul special: vestea câștigării premiului a venit chiar în ziua aniversării sale, transformând această reușită într-un cadou cu adevărat memorabil. Felicitări pentru această realizare deosebită și la mulți ani!”-au transmis reprezentanții Spitalului Clinic Județean de Urgență

Publicitate

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Apă Canal Sibiu angajează inginer!