Un profesor din Sibiu se află printre cei cinci inculpați cercetați în dosarul privind suspiciuni de fraudare a examenului de Bacalaureat, instrumentat de Parchetul de pe lângă Tribunalul Alba. Alături de acesta, în cauză mai sunt vizați patru bărbați din județul Alba.
Potrivit informațiilor publicate de Ziarul Unirea, cei cinci inculpați, reținuți săptămâna trecută, au fost plasați sub control judiciar pentru 60 de zile. Măsura a fost dispusă în 4 iulie 2026, după punerea în mișcare a acțiunii penale.
Anchetatorii cercetează suspiciuni de divulgare de informații secrete de serviciu sau nepublice, în scopul fraudării examenelor de Bacalaureat. Faptele ar fi avut loc în perioada 2023–2026.
Profesorul din Sibiu, parte dintr-o rețea cercetată de procurori
Din datele comunicate de Parchetul de pe lângă Tribunalul Alba reiese că cei cinci inculpați ar fi creat și consolidat, pe parcursul mai multor sesiuni de Bacalaureat, o rețea prin care zeci de candidați ar fi fost ajutați să fraudeze examenul.
Metoda descrisă de procurori era una organizată. Unii candidați ar fi filmat subiectele în sălile de examen, imediat după începerea probelor, în momentul în care acestea aveau caracter nepublic. Subiectele ar fi fost transmise prin mijloace de comunicare la distanță către persoane care le rezolvau rapid.
Ulterior, rezolvările ajungeau la alte persoane implicate, care le dictau candidaților aflați în sălile de examen. Aceștia ar fi purtat dispozitive electronice cu cască disimulată.
Bani împărțiți în funcție de rolul fiecăruia
Potrivit procurorilor, întreaga activitate ar fi avut ca scop obținerea de bani de la candidații care promovau examenul prin această metodă. Sumele încasate ar fi fost împărțite între persoanele implicate, în funcție de rolul avut în mecanismul de fraudare.
Pe durata controlului judiciar, cei cinci inculpați trebuie să respecte obligațiile prevăzute de Codul de procedură penală. De asemenea, aceștia nu au voie să ia legătura între ei sau cu alte persoane implicate în activitatea infracțională cercetată.
Procurorii le-au atras atenția că, în cazul încălcării cu rea-credință a obligațiilor impuse, controlul judiciar poate fi înlocuit cu arestul la domiciliu sau cu arestarea preventivă.
Dosarul vine în contextul sesiunii de Bacalaureat 2026, examen la care autoritățile au anunțat, în mod repetat, reguli stricte privind accesul în săli cu telefoane mobile, dispozitive electronice sau alte mijloace de comunicare. În acest caz, ancheta vizează suspiciuni care s-ar întinde pe mai mulți ani și mai multe sesiuni de examen.
Cercetările continuă, iar Parchetul de pe lângă Tribunalul Alba a transmis că va oferi detalii suplimentare atunci când împrejurările o vor permite.




