Echipa care lucrează la repararea acoperișului Bisericii Evanghelice „Sfântul Mihail” din Cetatea Cisnădioara face un apel urgent către comunitate. Pentru miercuri, 12 august, sunt căutați între 10 și 20 de voluntari care să ajute la coborârea resturilor de materiale de pe Dealul Sfântul Mihail.
Voluntarii sunt așteptați la ora 7, la casa cu numărul 204 din Cisnădioara. Organizatorii le cer celor care participă să aibă asupra lor actul de identitate.
Este nevoie de un lanț uman
Potrivit apelului transmis marți după-amiază, voluntarii vor forma un lanț uman pentru a coborî gălețile cu resturile rezultate în urma lucrărilor la acoperiș.
„Mâine, de dimineață până la amiază, avem nevoie de 10-20 de voluntari noi la cetate, să facem un lanț uman pentru a coborî gălețile cu resturi de materiale”, au transmis reprezentanții echipei.
Persoanele care pot participa sunt rugate să telefoneze marți, 11 august, până la ora 20, la numărul 0730 188 896. La acest număr este realizată coordonarea voluntarilor.
Materialele au fost urcate cu elicopterul
Apelul vine la o zi după operațiunea spectaculoasă prin care materialele necesare șantierului au fost transportate cu un elicopter până în incinta cetății.
Sibiu Independent a relatat luni despre folosirea elicopterului pentru salvarea bisericii fortificate din Cisnădioara. Soluția a fost aleasă din cauza accesului dificil pe Dealul Sfântul Mihail, unde materialele nu pot fi transportate ușor cu autovehiculele.
Acum, aceeași problemă a accesului face necesară implicarea voluntarilor pentru evacuarea resturilor de materiale.
Intervenție de urgență la acoperișul monumentului
Lucrările sunt realizate în cadrul proiectului „Un acoperiș pentru Sf. Mihail”, organizat de Uniunea Națională a Restauratorilor de Monumente Istorice din România, în parteneriat cu Parohia Evanghelică C.A. Cisnădioara.
Intervenția nu reprezintă restaurarea integrală a monumentului, ci punerea de urgență în siguranță a acoperișului. Învelitoarea este desfăcută controlat, iar țiglele sunt sortate. Cele care se află în stare bună urmează să fie refolosite, în timp ce aproximativ 150 de metri pătrați de țiglă degradată trebuie înlocuiți.
Lucrările sunt programate în perioada 10-16 august și implică aproximativ 50 de restauratori, arhitecți, ingineri, meșteri și reprezentanți ai firmelor specializate, alături de voluntari din comunitatea locală și din comunitatea săsească.




