0.2 C
sâmbătă, 20 aprilie, 2024

CSU Sibiu şi-a consolidat poziţia de lider al Ligii Naţionale de baschet masculin

CSU Sibiu şi-a consolidat poziţia de lider al Ligii Naţionale de baschet masculin, după ce a obţinut a opta sa victorie în acest campionat, 98-78 cu CS Municipal Târgu Jiu, joi, pe teren propriu.

Cei mai buni de la sibieni, aflaţi la a cincea victorie consecutivă, au fost Isaiah Lemart Philmore, 20 puncte, 6 recuperări, Rolland Torok, 17 p, 6 rec, şi Marquis Ralondo Addison, 16 p, 3 rec, 6 pase decisive.

FC Argeş a obţinut o victorie spectaculoasă, 72-68 cu CS Municipal Galaţi, după ce a fost condusă cu 68-63, reuşind nouă puncte în ultimele două minute şi 12 secunde. Nikola Jevtovic, cu 18 p, 8 rec, Tony Cal Bishop Jr, 17 p, 6 rec, şi Mladen Jeremic, 17 p, au fost esenţiali pentru victoria piteştenilor.

SCMU Craiova a câştigat dramatic cu CS Municipal 2007 Focşani, scor 92-90 (22-12, 25-18, 11-24, 19-23, 15-13), după prelungiri. Jimmie Lee Taylor III a reuşit o aruncare de trei puncte pentru oaspeţi când mai erau 20 de secunde din timpul regulamentar şi a trimis meciul în prelungiri.

Goran Filipovic a fost MVP-ul craiovenilor, cu 25 puncte, 6 recuperări, 6 pase decisive, susţinut de Dino Cinac, 19 p, şi Monyea Durrell Pratt, 14 p, 8 rec, 4 pd. Evoluţii excelente pentru oaspeţi au avut Milos Pesic, 29 p, 13 rec, 3 pd, şi Jimmie Lee Taylor III, 24 p, 9 rec, 4 pd.