7.9 C
vineri, 19 aprilie, 2024

România învinge la scor Moldova! Gol marcat de un om de la Hermannstadt

Victorie pentru echipa națională în al doilea amical acestei pauze competiționale.

Băieții lui Edward Iordănescu s-au deplasat la Chișinău pentru meciul cu Moldova, iar dacă pe hârtie duelul se anunța unul mai dificil având în vedere că la moldoveni jucau toate piesele importante, iar la noi lipseau unii dintre oamenii de bază, pe teren lucrurile au stat diferit.

Scor final 5-0:

Minutul 9 – 1-0 – Gol Moruțan din pasa lui Pușcaș
Minutul 40 – 2-0 – Gol Drăguș din pasa lui Cicăldău
Minutul 60 – 3-0 – Gol Cicăldău
Minutul 71 – 4-0 – Gol Paraschiv – Omul lui Hermannstadt înscrie din penalty la doar un minut după intrarea pe teren
Minutul 89 – 5-0 – Gol Adrian Rus

Dacă Paraschiv a fost rezervă, fundașul de bandă Raul Opruț a fost titular și a făcut un meci excelent.

După această pauză dată de meciurile echipei naționale, campionatul se va relua pe 30 noiembrie cu restanța dintre Hermannstadt și CFR Cluj. Meciul se va juca de la ora 19:00 pe Stadionul Municipal din Mediaș. Arena din Sibiu va fi inaugurată la partida cu Farul Constanța.