10.7 C
joi, 28 martie, 2024

Clubul Sportiv HIRSCH din Sibiu a cucerit podiumul la Campionatul Balcanic de la Sofia, Bulgaria

Clubul Sportiv HIRSCH din Sibiu a încheiat anul competițional cu rezultate deosebite la Campionatul Balcanic de la Sofia din 3 decembrie 2022 unde au participat peste 500 de sportivi din 11 țări.

Antonia Reti (9 ani) a cucerit în urmă cu ceva timp podiumul Campionatului National la Ploiești, iar acum a devenit Campioană Balcanică la Kumite și vicecampioana la Kata. Colega ei mai mare Maria Bâgu (14 ani) aflată la prima competiție a reușit să se impună în fața adversarelor ei cu grade mult mai mari ajungând pe locul 2 devenind și ea astfel vicecampioana Balcanică la proba de kumite (lupta). Ioana Bunea (13 ani) tot de la Clubul Sportiv HIRSCH a făcut la rândul ei o performanță foarte bună obținând bronzul (locul 3) la ambele probe atât la Kumite cât și la Kata.

Daria Grecu (16 ani) și Enya Szanto (12) ani au avut și ele o evoluție foarte bună chiar dacă de această dată nu au reușit să ajungă pe podium. Cel puțin în cazul Dariei putem vorbi despre un arbitraj discutabil.

Antonia Boar, colega lor de la Clubul Satori Dojo tot din Sibiu a obținut și ea la două categorii locurile 1 și 2.

În continuare clubul sportiv se pregătește pentru Campionatul European de anul viitor.