spot_img

Rutierul britanic Mark Donovan a câștigat Turul Ciclist al Sibiului

Știri din Județ

Publicitate

Rutierul britanic Mark Donovan (Q36.5 Pro Cycling Team) a câştigat ediţia din acest an a Turului Ciclist al Sibiului, încheiată duminică în centrul oraşului cu un contratimp individual.

Donovan (24 ani) a fost urmat în ierarhia finală de belgianul Lennert van Eetvelt (Lotto Dstny), la 8 secunde, şi de cehul Jakub Otruba (Att Investments), la 12 secunde.

Finlandezul Antti-Jussi Juntunen (ABloc CT) s-a impus în clasamentul căţărătorilor.

Cehul Daniel Turek (Att Investments) a ocupa primul loc în clasamentul sprinterilor.

Belgianul Lennert van Eetvelt (Lotto Dstny) a câştigat clasament Under-23.

Cristian Răileanu, component al naţionalei României, a fost cel mai bine clasat român, pe 20, la 10 min 31 sec. Iustin-Ioan Văidian (Mentorise Elite Team) a ocupat locul 40 (la 20 min 45 sec), Emil Dima (Sofer – Savini Due – Omz) s-a situat pe 56 (la 35 min 22 sec), Gerhard Moldansky (Mentorise Elite Team) a fost al 65-lea (la 44 min 20 sec), George-Bogdan Duca (România) a încheiat pe 71 (la 49 min 37 sec), Mattew-Denis Piciu (Mentorise Elite Team) a fost al 74-lea (la 50 min 12 sec), Tudor Căzăceanu (România) s-a clasat pe 76 (la 50 min 24 sec), Luigi-Ionuţ Răducu (România) a fost al 99-lea (la 56 min 56 sec), Eduard-Michael Grosu (Hre Mazowsze Serce Polski) a fost al 109-lea (la 1 h 02 min 22 sec), Mihnea-Alexandru Harasim (Sofer – Savini Due – Omz) s-a clasat pe 110 (la 1 h 02 min 56 sec), Ştefan Drăgoiu (Mentorise Elite Team) a încheiat pe 115 (la 1 h 08 min 56 sec), Valentin Pleşea (România) a terminat pe 120 (la 1 h 16 min 19 sec), iar Adi-Narcis Marcu (România) s-a clasat pe 122 (la 1 h 23 min 02 sec).

Sam Bennett a ieşit învingător în clasamentul pe puncte, urmat de Milan Menten şi Mark Donovan.

Q36.5 Pro Cycling Team a ocupat primul loc în clasamentul pe echipe, iar naţionala României a fost pe 18 din 22 de echipe.

Prima semi-etapa a zilei, desfăşurată pe traseul Sibiu – Sălişte – Poiana Sibiului – Miercurea Sibiului – Sibiu, s-a încheiat cu victoria irlandezului Sam Bennett (Bora-Hansgrohe), cronometrat în 2 h 12 min 43 sec pe cei 97,3 km. Podiumul a fost completat de belgianul Milan Menten (Lotto Dstny) şi de germanul Michael Schwarzmann (Lotto Dstny), ambii în acelaşi timp cu învingătorul. Românul Eduard-Michael Grosu (Hre Mazowsze Serce Polski) s-a clasat pe locul şapte, cu acelaşi timp.

În contratimpul individual care a încheiat cursa (semi-etapa 4B), în centrul istoric al Sibiului, s-a impus polonezul Marceli Boguslawski (Alpecin-Deceuninck Development Team), în 04 min 19 sec pe cei 3,3 km, fiind urmat la o secundă de irlandezul Bennett şi la două secunde de cehul Tomas Kopecky (Tdt-Unibet). Grosu a fost cel mai rapid român, încheind la 16 secunde de învingător.

Mark Donovan este primul britanic care câştigă Turul Sibiului, în cele 13 ediţii de până acum nereuşind să se impună niciun român.

Sursa: Agerpres.ro