spot_img

Trei titluri naționale pentru atleții de la CS Comunitar Sibiu. Și o atletă din Mediaș a luat aurul

Știri din Județ

Publicitate

Rezultate notabile pentru atleții de la Clubul Sportiv Comunitar Sibiu, la Campionatele Naționale de sală, categoria Masters. Pe podium au urcat și Maria Herman, de la Atletic Star Mediaș. Întrecerile au avut loc la București, în sala de atletism Ioan Soter, sâmbăta și duminica trecută.

Publicitate

Cele trei titluri naționale pentru CS Comunitar Sibiu au fost aduse de doi sportivi. Cornel Popa s-a impus la categoria 55 de ani, în probele de 1500 de metri și 3.000 de metri, iar Petrică Țerbea a câștigat la categoria 40 de ani în proba de 400 de metri. Pe cea mai înaltă treaptă a podiumului a urcat și Maria Herman. Sportiva legitimată la ACS Atletic Star Mediaș a terminat prima în cursa de 1.500 de metri, la categoria de vârstă 45 de ani. Sportiva din Mediaș a obținut și argintul în proba de 3.000 de metri la categoria sa de vârstă. Aceasta s-a clasat imediat după sportiva care deține titlul mondial. Evoluții meritorii la întrecerea din capitală au avut și alți sportivi: Daniela Săvulescu, de la clubul sibian, la 55 de ani, în probele de 60m, 400m și 1500m, dar și trei atleți de la clubul din Mediaș, Cristian Popa, la 35 de ani, la 400m, Dumitru Cîmpean, la 35 de ani, la 1500 m și 3000 m și Ioan Dragoman, la 40 de ani, la 400 și 3000 m.