12 C
sâmbătă, 27 aprilie, 2024

Raul Opruț a fost titular în amicalul naționalei cu selecționata Columbiei

Fundașul celor de la FC Hermannstadt a evoluat 87 de minute în amicalul disputat de naționala României la Madrid. Acesta a fost înlocuit de Sorescu, cu câteva minute înainte de finalul jocului.

România a pierdut cu 3-2 amicalul disputat marți seara pe stadionul Metropolitano, casa celor de la Atletico Madrid, în fața naționalei Columbiei. Sud-americanii și-au luat o mică revanșă după dureroasele înfrângeri suferite în fața naționalei României la mondialele din 1994 și 1998, scor 3-1 și 1-0.

Selecționerul Edi Ioordănescu a folosit formația: H. Moldovan – Rațiu, Drăgușin, Burcă, Opruț – R. Marin, M. Marin, Stanciu – Moruțan, Alibec, Mihăilă
Rezerve: Niță, Aioani – Manea, Nedelcearu, Cicâldău, Pușcaș, I. Hagi, Drăguș, Man, Racovițan, Sorescu, Olaru, Fl. Coman, Șut, Fl. Tănase.

Raul Opruț a fost schimbat în minutul 87 cu Sorescu. Golurile României au fost marcate de rezervele Hagi – 84 și Tănase 90+3. Vinerea trecută, pe Arena Națională, România a remizat, 1-1, cu Irlanda de Nord.