17.2 C
luni, 20 mai, 2024

BC CSU Sibiu a pierdut primul meci cu Dinamo

Meciul pentru locurile 7-8 în liga națională nu atras prea multă lume în tribunele Sălii Transilvania. Dinamo a învins BC CSU Sibiu cu 83-70.

Primul sfert al meciului a fost echilibrat și s-a terminat la egalitate, 23-23. Dinamo a dominat însă în totalitate sfertul al doilea și a avut avantaj de 14 puncte la pauza mare, scor 52-38. Diferența s-a menținut și în sfertul trei, iar Dinamo conducea cu zece minute înainte de final cu 72-57. Sibienii au încercat să revină în ultimul act, dar, la final, bucureștenii s-au impus cu 93-80.

Partida BC CSU Sibiu – Dinamo se va juca după sistemul cel mai bun din trei meciuri. Al doilea joc este programat duminică 12 mai, de la ora 19.00, în sala Dinamo. Dacă rezultatul va fi egal, după două meciuri, jocul decisiv va avea loc pe 16 mai în Sala Transilvania, tot de la ora 19.00