Un medic din cadrul Spitalului Județean a lansat ieri, 22 iunie, un semnal de alarmă dur pe rețeaua de socializare Facebook, denunțând „desființarea” Centrului Stomatologic Universitar din cadrul Spitalului Clinic Județean de Urgență Sibiu. Medicul Gabriela Boța descrie decizia drept o „poveste de coșmar” care lovește atât în formarea studenților, cât și în accesul la sănătate al pacienților defavorizați.
„O lovitură sub centură”
Într-o postare pe platforma de socializare Facebook, Gabriela Boța a adus în atenția publicului ceea ce numește o „poveste de coșmar”, acuzând Consiliul Județean Sibiu și conducerea SCJU de desființarea a Centrului Stomatologic Universitar. Aceasta susține că desființarea a fost decisă prin vot în data de 15 iunie în Consiliul de Administrație al spitalului, ca urmare a unui proiect de reabilitare termică gestionat deficitar și a situației financiare precare a unității medicale.
Totodată, aceasta avertizează că desființarea centrului va lăsa fără îngrijire medicală gratuită categorii vulnerabile ale comunității, pacienți cu boli cronice, persoane cu handicap și persoane fără posibilități materiale, care nu au acces la cabinete private.
„Se spune că există două tipuri de durere. Durerea care te doare și durerea care te schimbă…., iar eu mă regăsesc acum în cea de-a doua situație. Fiindcă mai toți prietenii mei de pe FacebooK și Instagram sunteti foști studenți care v-ați desăvârșit activitatea clinico-didactică în Centrul Stomatologic Universitar a SCJUS, mai corect spus în Ambulatoriul și actuali studenți dați-mi voie să împartășesc cu voi o POVESTE DE COȘMAR…. Și credeți-mă că trebuie să o spun cumva până nu explodez de indignare! După 33 de ani…. de viață universitară Centrul Stomatologic Universitar (înființat în 1993 de prof. univ. dr. Mițariu Mircea), mai concret Ambulatoriul de Stomatologie nu va mai exista. DA! AȚI CITIT BINE. Nu va mai fi baza de învățământ medical. Cum așa? Simplu! Din pixurile, mai exact din votul “personalităților” care sunt membri ai Consiliului de Administrație al SCJUS la dispoziția Consiliului Județean și bineînțeles cu acordul conducerii SCJUS. S-a supus la vot (luni, 15 iunie) și a trecut cu multe voturi pentru și doar unul împotrivă desființarea Centrul Stomatologic Universitar ca urmare a unui proiect de reabilitare termică a clădirii prost gestionat de conducerea CJ, a lipsei banilor necesari finalizării proiectului conform standardelor în vigoare și a situației financiare mai mult decât precară a SCJUS. Din nefericire ULBS-ul nu poate oferi sprijin financiar în această fază așa cum și-ar fi dorit CJ. Și ca urmare…fără pic de empatie, de considerație în special pentru comunitatea defavorizată sibiană, CJ și SCJUS spulberă și ultima speranță a noastră la servicii de sănătate într-un ambulatoriu clinic integrat. Din nou viața ne demonstrează că totul se rezumă în primul rând la bani și mai apoi la orgolii. Am fost sacrificați fără clipire lăsând pe dinafară, fără unica bază clinico-didactică adevărată studenții specializării de medicină dentară din anii clinici, medicii rezidenți și automat și personalul medical. Nu că ar fi pentru mine personal o mare pierdere. Am mai mult decât am crezut că viața îmi va da vreodată. Cei care dintre dumneavoastră mă cunosc de zeci de ani știu că întotdeauna am fost un om cu coloană vertebrală, cerebral care a prețuit studentul și cu mâna pe inimă vă spun că sunt mândră că fac parte din comunitatea academică sibiană, lucru pe care cei care au avut drept de vot în CA-ul spitalului și au votat “pentru” nu au cum să îl înțeleagă. Noi nu facem politică. Noi făurim caractere și profesioniști în domeniul sănătății. Precum bine știți mulți dintre voi.
Oare SCJUS este SRL? Dacă nu, o fi CJ-ul? Fiindcă nu ne-a învățat și nu ne-a spus nimeni în tot acești zeci de ani de când există CSU că banul primează în detrimentul educației și a sănătății orale a comunității, în special a comunității defavorizate care sunt pacienții noștri cei de toate zilele. Că doar nu vor veni milionarii Sibiului sau cei mai sus menționați în tratament la studenții și medicii rezidenți din CSU. Pe undeva în Sibiul nostru și ei se tratează… și bag mâna în foc că sunt medici formați și în CSU. Am fost acuzați de management defectuos pentru pierderile financiare pe care SCJUS le-ar avea cu noi în condițiile în care spitalul asigură ceea ce este prevăzut în contractul interinstituțional încheiat între ULBS și SCJUS. Baza materială clinico-didactică este asigurată de facultate. Reparații la clădire interior-exterior…nimic de la ultima renovare a centrului undeva în 2012. Trăiesc cu impresia ca acest spital a fost permanent sufocat de datorii.
Punctez că în toți acești ani nimeni din conducerea actuală sau mai veche a SCJUS nu s-a sesizat, nimeni nu a avut o inițiativă de reabilitare financiară. Ca și coordonator al ambulatoriului de aproximativ un an de zile am avut discuții, în special cu managerul interimar actual al spitalul despre posibilitatea ca pe perioada renovării să punem la punct detaliile pentru a trata pacienții în regim de casă de asigurări de sănătate și alte strategii de dezvoltare cu servicii care vor crește adresabilitatea pacienților vis-a-vis de noi. Și la ce au folosit? La nimic! Nici conducerea veche a spitalului nu a văzut un beneficiu în încheierea de contracte cu casa de asigurări de sănătate pentru stomatologie.
Pe cine tratăm? Oameni din comunitate cu situație materială precară sau inexistentă care nu cred că au trecut vreodată pragul unui cabinet privat. Bolnavi cronici care sunt refuzați de obicei în cabinetele private sau nu au indicație de a fi tratați în ele. Adulți cu handicap din centre de plasament care sunt aduși de la zeci de kilometri distanță pentru tratatmente pe care noi le efectuăm. Pacienți cu boli hematologice, bolnavi cu osteoporoză, cancere, etc. Consultăm și tratăm pacienții internați ai spitalelor din Sibiu. Psihiatria este clienta noastră fidelă. Da, prestăm majoritatea manoperelor terapeutice gratuit. De ce? Fiindcă materialele stomatologice, aparatura, mobilierul, absolut tot sunt investiții ale facultății de medicină. Ca să mai destind atmosfera împărtășesc cu voi… adult dintr-un centru de plasament de câte ori venea la tratament trebuia să îi aduc o oglinjoară sau să îi dau 10 lei. Trebuia să le am pregătite pe amândouă fiindcă nu știam care îi va fi dorința. Apoi totul era ok. Însoțitorii încercau să îmi înapoieze banii sau oglijoara, lucru pe care bineînțeles că îl refuzam, dar zâmbetele și îmbrățișările pe care le primeam îmi dădeau o stare de mulțumire greu de descris în cuvinte. Retoric…oare conducerile instituțiilor care ne patronează au trăit vreodată cu adevărat astfel de sentimente? Au fost îmbrățișați sau au îmbrățișat? Au alinat suferințe? Se pare că nu, deoarece am ajuns să fim doar niște cifre. Niciodată nu am fost întrebați de conducerile celor două instituții publice ce facem noi acolo în CSU? Noi întoarcem servicii comunității tratând oameni care nu au posibilitatea să se adreseze privatului, întoarcem servicii comunității care a votat pentru o subzistență mai bună și ce primește în schimb? Vă spun! O “EXTENSIE” a Ambulatoriului de specialitate, adică a policlinicii vechi. DA! AȚI VĂZUT BINE! EXTENSIE! Pot pune pariu și am să îl și căștig cum că oameni bolnavi comunitatea are, dar medici care să facă policlinică, sincer nu prea sunt. Nu sunt acum. Cum nu sunt nici pe gărzi. Dar o să îi scoată conducerea spitalului din piatra seacă în următorii doi ani cât vor dura lucrările de reabilitare. La urma urmei care medic citav la cap după 10-12 ani de scoală s-ar angaja în policlinică unde doar consultă, scrie rețete, și dă concedii medicale. Vă mai întreb dragii mei prieteni…. oare ce va fi în sufletul studenților când vor afla oficial că locul în care poate părinții lor, frații mai mari, prietenii care i-au inspirat s-au format la timpul lor ca medici stomatologi, a dispărut peste noapte. Că pentru ei visul de a fi asimilați unui spital clinic universitar se termină brusc datorită incompetenței oamenilor mari care ar fi trebuit să asigure baza în formarea lor. Ne-au strâns în pumn și ne-au strivit mișelește. Cine? Consiliu Județean Sibiu și conducerea SCJUS. După 33 de ani. Din punctul meu de vedere a fost o lovitură sub centură dată ULBS-ului. Cum sunt o optimistă din fire și iau lucrurile așa cum vin, le rezolv și merg mai departe, cum vreau să cred că Dumnezeu merge alături de mine și că mai devreme sau mai târziu fiecare primește în viață ceea ce dă, îmi doresc ca acest sfârșit să aducă șansa unui nou început. Doar suntem elita societății, suntem o comunitate impresionantă care azi-mâine vom sărbătorii 60 de ani de când deschidem orizonturi și dăm an de an tinerețe Sibiului, care ne mândrim cu ceea ce lăsăm în urma noastră cu fiecare generație de absolvenți care trece peste noi. Nu degeaba motto-ul oficial al Universității „Lucian Blaga” din Sibiu este expresia latină „Mens Agitat Molem” (în traducere: „Mintea mișcă materia” sau „Spiritul animă materia”), preluată din opera poetului antic Virgiliu. Și așa de încheiere le doresc “părtașilor” o “rage des dentes”, iar pacienților noștri să le dea Dumnezeu zile multe și fără suferințe… în cel mai rău caz doar cu urgențe stomatologice deoarece doar UPU stoma este mândria CJ-ului și a SCJUS. Să fim sănătoși și să auzim numai bine, chiar dacă se pare că soarta ne-a invins! Sau poate nu….”-a transmis medicul pe pagina sa oficială de Facebook
Poziția oficială a Consiliului Județean Sibiu și a Spitalului Clinic Județean de Urgență Sibiu
În data de ieri, 22 iunie, Sibiu Independent a solicitat un punct de vedere din partea Consiliului Județean Sibiu, Spitalului Clinic Județean de Urgență și Universității „Lucian Blaga”. În fața acuzațiilor, Consiliul Județean Sibiu a precizat că investește aproximativ 10 milioane de lei, din fonduri europene, pentru eficientizarea energetică a clădirii și că poartă discuții privind modul de utilizare medicală și didactică a spațiului, după finalizarea lucrărilor.
În ceea ce privește viitorul acestui spațiu, instituția a precizat că se află în discuții cu Universitatea „Lucian Blaga” din Sibiu și cu Spitalul Clinic Județean de Urgență Sibiu pentru a stabili modul de utilizare medicală și didactică a clădirii după finalizarea lucrărilor.
„Consiliul Județean Sibiu derulează în prezent investiția privind eficientizarea energetică a clădirii Centrului Stomatologic, proiect pentru care a fost obținută o finanțare europeană nerambursabilă de aproximativ 10 milioane de lei prin Programul Regiunea Centru 2021–2027. În această perioadă, Consiliul Județean Sibiu, Universitatea „Lucian Blaga” din Sibiu și Spitalul Clinic Județean de Urgență Sibiu poartă discuții privind modul de utilizare medicală și didactică a spațiului, după finalizarea lucrărilor asumate prin contractul de finanțare. Nu comentăm informațiile sau reacțiile apărute pe pagini personale de social media, întrucât această situație este gestionată instituțional, cu responsabilitate și în colaborare între toate părțile implicate.”-au transmis reprezentanții CJ Sibiu și reprezentanții Spitalului Județean
ULBS: Dialog pentru „păstrarea activității”
Reprezentanții Universității „Lucian Blaga”, au refuzat să comenteze acuzațiile apărute pe paginile de social media, subliniind că situația este gestionată instituțional, cu responsabilitate și în colaborare între toate părțile implicate.
„Nu comentăm postările personale, ceea ce vă putem spune este faptul ca în acest moment căutăm, împreună cu Consiliul Județean Sibiu. soluții pentru păstrarea activității la Centrul Stomatologic Universitar.”-au transmis reprezentanții ULBS




