CSU Sibiu își conturează lotul pentru noul sezon. Două plecări și două confirmări

Știri din Județ

Publicitate

CSU Sibiu continuă schimbările în lot înaintea startului noului sezon competițional. Clubul sibian a anunțat despărțirea de doi dintre jucătorii importanți ai echipei, Anthony Smith și Keith Stone, dar și prelungirea contractelor lui David Fântînă și Eduard Roschnafsky.


Anthony Smith și-a luat rămas-bun de la formația sibiană printr-un mesaj emoționant adresat suporterilor și întregii comunități a clubului.

„Au fost multe sentimente și emoții pe parcursul acestui proces, dar am decis să fac ceea ce am simțit că este potrivit pentru mine și familia mea. Staff-ul, conducerea, antrenorii și, nu în ultimul rând, colegii mei de echipă, vă mulțumesc tuturor. Am venit aici cu un singur gând: să-mi fac partea, să conduc prin propriul exemplu, să joc cât pot de tare și să las o impresie de durată. Decizia mea de a pleca nu este un «adio», ci un «pe curând». Nu știu ce îmi rezervă viitorul, dar poate că ne vom revedea. Vă mulțumesc pentru toată dragostea pe care mi-ați arătat-o și pentru tot sprijinul. Sunt cu adevărat recunoscător”, a transmis baschetbalistul.

De asemenea, și Keith Stone s-a despărțit de CSU Sibiu, clubul continuând astfel procesul de restructurare a lotului.

La capitolul vești bune, David Fântînă va continua să îmbrace tricoul galben-albastru și în sezonul următor. Totodată, Eduard Roschnafsky a semnat un nou contract și va reprezenta una dintre piesele importante în încercarea echipei de a reveni în play-off.

Pivotul român, înalt de 2,10 metri, a ajuns la CSU Sibiu în vara anului trecut, după despărțirea de Rapid București. Anterior, între 2022 și 2024, acesta a evoluat pentru U-BT Cluj-Napoca. Sezonul recent încheiat a fost cel mai bun din cariera sa, bifând 39 de meciuri în toate competițiile interne. Roschnafsky a avut medii de 21,9 minute, 6,4 puncte, 2,9 recuperări și 0,9 pase decisive pe partidă.

„Sunt foarte fericit să rămân la CSU Sibiu, fiindcă îmi place mult atmosfera și profesionalismul clubului. M-am simțit foarte bine anul acesta, iar obiectivul meu este de a ajunge din nou în play-off și să aducem rezultate bune încă de la începutul sezonului. Vreau să le mulțumesc suporterilor noștri că au crezut în noi chiar și în momentele grele și continuă să ne motiveze la fiecare meci, fie acasă, fie în deplasare. Hai CSU!”, a declarat Eduard Roschnafsky după prelungirea contractului.

Conducerea clubului speră ca prin aceste modificări și prin păstrarea nucleului de jucători români să construiască o echipă capabilă să lupte pentru calificarea în play-off în noul sezon al Ligii Naționale.

Publicitate

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri