Primarul municipiului Sibiu, Astrid Fodor, a primit reprezentanții Institutului Revoluției Române din Decembrie 1989, aflați într-un tur organizat prin mai multe orașe din țară, prilej cu care a transmis un mesaj de recunoștință față de eroii Revoluției și a subliniat importanța păstrării memoriei evenimentelor din decembrie 1989.
În cadrul întâlnirii desfășurate la sediul Primăriei Sibiu, edilul a afirmat că ecourile Revoluției Române nu se vor stinge niciodată, întrucât sacrificiul celor care au luptat pentru libertate reprezintă fundamentul societății democratice de astăzi.

„Sacrificiul celor care au luptat atunci stă la baza realității noastre de astăzi, cea de zi cu zi. Recunoștința pe care o simțim față de eroii Revoluției nu este numai la comemorări, ci în modul în care apreciem libertățile și drepturile de care ne bucurăm în fiecare zi”, a transmis Astrid Fodor reprezentanților Institutului Revoluției Române din Decembrie 1989.

Primăria Sibiu reamintește că municipiul deține statutul de „Oraș martir al Revoluției”, fiind unul dintre locurile în care populația a ieșit în număr mare în stradă în decembrie 1989 pentru a cere libertate și schimbarea regimului comunist.

Vizita delegației Institutului Revoluției Române din Decembrie 1989 face parte dintr-un program național de întâlniri și evenimente dedicate păstrării memoriei Revoluției și cinstirii celor care au contribuit la recâștigarea libertății în România.





