4.1 C
sâmbătă, 20 aprilie, 2024

AFLĂ cine e câștigătorul Turului Ciclist al Sibiului 2020

● Ultima etapă a fost câștigată de Pascal Ackermann (Bora Hansgrohe) ● Echipa de World Tour Bora Hansgrohe și-a adjudecat patru din cele cinci etape ale turului sibian ● Tricoul roșu pentru cel mai bun român: Serghei Țvetcov

Ultima etapă a Turului Ciclist al Sibiului 2020 s-a încheiat duminică seara, cu un finish la sprint în Piața Mare, în centrul istoric al Sibiului, câștigat de Pascal Ackermann, sportivul de la Bora Hansgrohe, urmat de lansatorul său, Michael Schwarzmann. Al treilea a trecut linia de finish Euard Grosu de la Nippo Delko One Provence.

Victoria lui Ackermann a venit la capătul unei curse de 109 de kilometri și a adus a patra victorie pentru Bora Hansgrohe, care în acest tur a luat tot ce a putut controla, mai puțin prologul, unde natura dezlănțuită a dejucat lanurile tuturor.

Rezultatele etapei au consfințit victoria la general a lui Gregor Mühlberger (Bora Hansgrohe), care pleacă acasă cu tricoul galben al Turului Ciclist al Sibiului 2020. Așa cum era de așteptat, clasamentul general a fost dominat de echipele de World Tour. Pe locul 2 în clasamentul general, la 1 minut în urma lui Mühlberger s-a clasat coechipierul lui, Patrick Konrad, iar al treilea a fost elvețianul Matteo Badilatti (Israel Startup Nation).
Veteranul ciclismului, Davide Rebellin, a terminat pe un uimitor loc 9 în clasamentul general, având în vedere vârsta de 49 de ani pe care italianul o împlinește în curând. Cel mai bine plasat român a fost Serghei Țvetcov.

Tricouri:
Tricoul galben, clasamentul general individual pe timp: Gregor Mühlberger (Bora Hansgrohe).
Tricoul alb, clasamentul cățărătorilor: Gregor Mühlberger (Bora Hansgrohe).
Tricoul verde, clasamentul general individual pe puncte: Gregor Mühlberger (Bora Hansgrohe).
Tricoul cu buline, cel mai bun tânăr U23: Erik Frisk Bergström (Team Bike Aid)
Tricoul albastru, clasamentul sprinterilor: Pawel Bernas (Mazowzse Serce Polski)
Tricoul roșu, cel mai bun român: Serghei Țvetcov (Naționala României).
Cea mai bună echipă: Elkov Kasper.