10.9 C
miercuri, 24 aprilie, 2024

Sibienii au urcat pe podiumul etapei și al Campionatului Național de Karting 2021

Duminică, 12 septembrie, s-a derulat ultimul act din Campionatul Național de Karting 2021.
Pe pistă de la Tunari au participat peste 100 de piloți din țară și străînătate, 9 dintre aceștia fiind din Sibiu.
La clasa Promo, copii între 5 și 7 ani, Daniel Tudor(RoadRunner Racing Team), cel mai mic dintre sibieni, a obținut locul 14.

La clasa Micro Rotax (copii între 6 și 9 ani), doi sibieni au urcat pe podiumul etapei și al campionatului.
Vintilă Evan (Sibiu Racing Team) a ocupat poziția a două, în această etapă, devenind vicecampion național. Țânțar Ștefan (RoadRunner Racing Team) a ocupat ultima treaptă a podiumului atât în cursa cât și la finalul campionatului.

La clasa Mini 60 (copii între 8 și 12 ani), Sibiul a fost reprezentat de pilotul Mircea Patru (BRT). Acesta a obținut un onorabil loc 4 la finalul cursei, aceeași poziție ocupând-o în clasamentul general.

Clasa Mini Rotax (copii între 8 și 12 ani) a adus și singurul titlu de campion național pt un sibian. Campion la clasa Micro Rotax în 2020, sibianul Popa Comaniciu Cristian (RoadRunner Racing Team) a reușit să-și
asigure titlul național printr-o victorie în ultima etapă a campionatului.

Clasa Junior Rotax (copii între 12 și 14 ani) a avut și cea mai importantă participare, 3 sibieni concurând alături de alți 14 piloți români și străini.

Wolter Alexandru (RoadRunner Racing Team) a fost cel mai bine clasat sibian ocupând poziția a 8-a la finalul etapei.
Vasile Sebastian (RoadRunner Racing Team) s-a clasat pe poziția a 13-a.
Popa Nicolae (RoadRunner Racing Team) a debutat în karting la această etapă descurcandu-se onorabil.

La clasa Senior Rotax (peste 15 ani) Sibiul a fost reprezentat de Melzer Tim (Țuțuian Racing Team).Multiplu campion național, plecat ultimul în finală a 2-a, în urmă abandonului din prima finală, a reușit să termine